اخبار ایران و جهان

اعتراض ایران به تحریم‌های یکجانبه


آفتاب‌‌نیوز :

زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل روز سه‌شنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل در مورد حمایت از غیرنظامیان در مخاصمات مسلحانه؛ امنیت غذایی و حفاظت از خدمات اساسی برای غیرنظامیان، افزود: بر اساس حقوق بین الملل بشردوستانه، همه طرف‌های درگیری موظفند اطمینان حاصل کنند که غیرنظامیان به کالا‌ها و خدمات ضروری از جمله غذا و مراقبت‌های پزشکی دسترسی دارند.

دیپلمات ارشد ایران در سازمان ملل اضافه کرد: علیرغم تعهدات مندرج در حقوق بین‌الملل بشردوستانه، گزارش تازه دبیرکل (S/۲۰۲۳/۳۴۵) بر اثرات پایدار و مخرب درگیری‌های مسلحانه بر امنیت غذایی تاکید می‌کند که منجر به ادامه گرسنگی در بسیاری از مناطق می‌شود. این آمار نگران کننده بر نیاز فوری به تلاش‌های هماهنگ برای رسیدگی به تأثیر درگیری‌های مسلحانه بر امنیت غذایی و حفاظت از جمعیت غیرنظامی تاکید می‌کند.

وی گفت: در منطقه خاورمیانه تروریسم، اشغالگری، اقدامات یکجانبه غیرقانونی و حضور نیرو‌های خارجی غیرقانونی همچنان به تخریب زیرساخت‌ها و کشتن غیرنظامیان منجر شده است.

ارشادی تصریح کرد: در اراضی اشغالی فلسطین، رژیم اسرائیل به اقدامات ظالمانه، توسعه طلبانه و آپارتاید خود ادامه می‌دهد و به طور سیستماتیک حقوق بشر فلسطینی‌ها را نقض می‌کند. گزارش سازمان ملل تاکید می‌کند که سال گذشته شاهد بیشترین تعداد تلفات غیرنظامیان فلسطینی در کرانه باختری از سال ۲۰۰۵ بوده است.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل تاکید کرد: علاوه بر این، وضعیت غزه عمیقاً نگران کننده است. غزه عملاً به بزرگترین زندان جهان تبدیل شده است. تخریب زیرساخت‌های حیاتی وضعیت انسانی وخیم را تشدید می‌کند و مردم غزه را در وضعیت آسیب‌پذیری شدید قرار داده است.

نماینده ایران در نشست شورای امنیت ادامه داد: در سوریه، ادامه تحریم‌های یکجانبه آمریکا و اتحادیه اروپا و همچنین غارت منابع طبیعی سوریه توسط نیرو‌های خارجی غیرقانونی، تأثیر منفی بر وضعیت انسانی در سوریه داشته و چالش‌های پیش روی مردم سوریه را تشدید کرده و توانایی دولت سوریه را در ارائه خدمات ضروری به مردم سوریه کاهش داده است.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، رژیم اسرائیل به تجاوزات و حملات تروریستی خود علیه حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه، با مصونیت کامل و بدون هرگونه پیامد یا عواقبی از سوی جامعه بین المللی ادامه می‌دهد.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران این جنایات شنیع را که زیرساخت‌های غیرنظامی را هدف قرار داده و قوانین بشردوستانه بین المللی و منشور ملل متحد را نقض می‌کند و تهدیدی جدی برای صلح و ثبات منطقه است، به شدت محکوم می‌کند.

ارشادی در ادامه گفت: در افغانستان، برای اطمینان از دریافت کمک‌های مورد نیاز مردم افغانستان، تداوم کمک‌های بشردوستانه باید بی طرفانه و بدون قید و شرط صورت گیرد. هرگونه سیاسی کردن کمک‌های بشردوستانه تنها می‌تواند به مردم افغانستان آسیب برساند. به همین ترتیب، دارایی‌های مسدود شده مردم افغانستان باید به طور کامل و بدون هیچ قید و شرطی بازگردانده شود.

وی تاکید کرد: برای حفاظت مؤثر از غیرنظامیان، اولویت دادن به پایان دادن به درگیری و دست یافتن به یک راه حل سیاسی، علاوه بر افزایش عملیات و حمایت‌های بشردوستانه، حیاتی است. عملیات مؤثر بشردوستانه برای حفاظت از غیرنظامیان متکی به همکاری بین المللی، تأمین مالی مناسب و به موقع و دسترسی به منابع است.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل، افزود: متأسفانه اعمال اقدامات قهری یکجانبه (تحریم‌های یکجانبه) مانع از تحقق این عناصر می‌شود. اقدامات قهری اجباری یکجانبه پیامد‌های شدیدی به‌ویژه بر ناامنی غذایی دارد که بر غیرنظامیان، به‌ویژه زنان و کودکان تأثیر می‌گذارد. این اقدامات غیرقانونی همچنین نظام‌های مراقبت‌های بهداشتی و سازمان‌های بشردوستانه را با مشکل مواجه و دسترسی به تجهیزات پزشکی را محدود می‌کند و نیز مانع ارسال کمک‌ها می‌شود.

این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: با لغو تحریم‌های یکجانبه، جامعه بین‌المللی می‌تواند محیطی را ایجاد کند که پاسخ‌های انسان دوستانه سریع و مؤثر را ممکن می‌سازد و تضمین می‌کند که کمک‌های حیاتی بدون تأخیر یا محدودیت‌های غیرضروری به افراد نیازمند می‌رسد.

وی تصریح کرد: همه طرف‌های درگیری‌های مسلحانه بایستی به طور کامل به تعهدات حقوق بین‌الملل خود پایبند بوده و همچنین به اصول بشردوستانه انسانی، بی‌طرفی و استقلال در ارائه کمک‌های بشردوستانه از جمله کمک‌های پزشکی احترام بگذارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا