اخبار ایران و جهان

تصاویر| طبیعت کارون ۳ و ۴


آفتاب‌‌نیوز :

زاگرُس رشته کوهی است که از غرب تا جنوب غربی فلات ایران کشیده شده‌است. این رشته‌کوه از کرانه‌های دریاچه وان در جنوب شرقی ترکیه آغاز شده و پس از گذشتن از استان‌های آذربایجان غربی، لرستان، همدان، مرکزی، اصفهان، فارس، کردستان، کرمانشاه، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و تا استان‌های کرمان، بوشهر و هرمزگان ادامه می‌یابد.

کوه‌های استان چهارمحال و بختیاری که برخی از آنها غالباً پوشیده از برف است، منبع و منشأ رودهای پرآب و طولانی کارون و زاینده رود هستند که به ترتیب به سوی خوزستان و اصفهان روان است. رود کارون دارای سرشاخه‌های متعددی به نام‌های رودخانه‌های بهشت آباد، کوهرنگ، سبزکوه، ونک، بازفت و لردگان و زاینده رود نیز دارای سرشاخه‌های دیگری به نام‌های دیمه، میان رودان، توف سفید، نعل اشکانان، تنگزی و خرسانک است. که سدهای کارون ۳و ۴ در منطقه مرزی چهارمحال و بختیاری و خوزستان بر روی رود کارون احداث شده‌اند.

از سد کارون به عنوان یکی از بزرگترین سدهای ایران یاد می‌شود و در حال حاضر نیروگاه این سد با تولید سالیانه بیش از ۴ هزار میلیون کیلووات ساعت انرژی، به عنوان یکی از بزرگترین نیروگاه‌های برق آبی کشور شناخته می‌شود. در واقع هدف از تأسیس این سد، تأمین بخشی از برق کشور و کنترل سیلاب‌های مخرب بوده است که خوشبختانه سد کارون توانست به این دو هدف دست پیدا کند.

aftabnews.ir منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا