سلامت

جزئیات دیدار وزیر بهداشت کشورمان با وزرای بهداشت کشورهای مالزی، اوگاندا و کوبا


وزیر بهداشت در حاشیه هفتاد و ششمین مجمع جهانی بهداشت در ژنو با وزرای بهداشت کشورهای کوبا، مالزی و اوگاندا دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی دردیدار با وزیر بهداشت مالزی با اشاره به زمینه‌های گسترده همکاری‌های سلامت محور بین ایران و مالزی، تقویت گردشگری سلامت بین دو کشور را باتوجه به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های ایران و مالزی، مهم توصیف کرد.

وی با اشاره به پیشرفت‌های چشمگیر علوم پزشکی و شرکت‌های دانش بنیان در ایران در ساخت داروهای های تک و تجهیزات پیشرفته پزشکی، یادآور شد: ربات جراح سینا، نمونه‌ای از این پیشرفت‌ها است که اخیرا عملکرد آن در سفر رییس جمهور کشورمان به اندونزی، بررسی شد.

عین اللهی همچنین با  تاکید بر لزوم تقویت ارتباطات کشورهای مسلمان، خاطرنشان کرد: کشورهای دوست مانند ایران و مالزی می‌توانند با تسهیل رفت و آمد دانشمندان و برگزاری همایش‌های علمی و تحقیقاتی مشترک در جهت ارتقای سلامت و علوم پزشکی گام بردارند.

وی با اشاره به تشکیل گروه ۵ در منطقه به میزبانی ایران و با مشارکت پاکستان، افغانستان، عراق، تاجیکستان و سازمان جهانی بهداشت، گفت: بسیاری از نیازهای بهداشتی، درمانی و تحقیقاتی با تقویت دیپلماسی سلامت قابل رفع است. همچنین لازم است کارگروهی تخصصی برای تقویت روابط  وزارت بهداشت ایران و مالزی و بررسی زمینه های همکاری تشکیل شود.  
در این دیدار خانم دکتر صالحه مصطفی _ وزیر بهداشت مالزی نیز بر لزوم تقویت همکاری های بهداشتی مالزی و ایران تاکید کرد و گفت: از مهمترین زمینه های همکاری متقابل، تبادل استاد و دانشجو و ارتقای تعاملات علمی و دانشگاهی است.

به گفته وی، همکاری های کشورهای اسلامی در حوزه سلامت، اهمیت بسیار زیادی دارد.

به گزارش ایسنا، عین اللهی همچنین در دیدار با جین راس ایسنک _ وزیر بهداشت اوگاندا، گفت: ایران توجه خاصی به کشورهای قاره آفریقا و مناسبات با آنها دارد و گسترش تعاملات در حوزه پزشکی میان دو کشور را سازنده می‌داند.

وی افزود: امیدواریم ارتباطات مؤثری بین نظام های سلامت دو کشور شکل گیرد.

در این دیدار خانم جین راس ایسنک وزیر بهداشت اوگاندا نیز، بر توسعه تبادلات در حوزه پزشکی با ایران تاکید کرد و گفت: همکاری اوگاندا با جمهوری اسلامی در حوزه‌های بهداشت، پیشگیری و درمان برای اوگاندا با اهمیت و راهبردی است.

عین اللهی همچنین در دیدار با آنخل پورتال میراندا _ وزیر بهداشت کوبا، این کشور را کشوری انقلابی دانست و تأکید کرد که مردم ما این کشور را به خوبی می‌شناسند و به آن علاقه دارند.

وی افزود: روابط ایران و کوبا پس از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره مناسباتی نزدیک و سازنده بوده و این همکاری در حوزه تولید واکسن و مهار کرونا مؤثر و مثال زدنی بوده است.

وی افزود: امیدواریم ارتباطات مؤثری بین شبکه های بهداشتی دو کشور که از برخی نقاط مشترک برخوردارند، شکل گیرد.

در این دیدار خوزه آنخل پورتال میراندا وزیر بهداشت کوبا نیز خواستار تبادل فناوری های سلامت به ویژه فناوری تولید واکسن با ایران شد و گفت: کوبا از همکاری با جمهوری اسلامی در حوزه‌های بهداشت، پیشگیری، درمان، دارو و تجهیزات پزشکی استقبال می‌کند.

بنابر اعلام وبدا، هفتاد و ششمین اجلاس مجمع جهانی سلامت از ۳۱ اردیبهشت با حضور نمایندگانی از ۱۹۴ کشور جهان در ژنو مقر اروپایی سازمان ملل متحد برگزار شده است.

انتهای پیام

www.isna.ir منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا