ماجرای عشق مادر ناصرالدین شاه به امیرکبیر

تاریخ ما نوشت: با وجود اینکه با توطئه ملک جهان خانم، امیرکبیر به قتل رسید، داستان‌ها و روایت‌هایی درباره عشق مهد علیا نسبت به امیرکبیر هم گفته شده است.

ملک جهان خانم که ملقب به مهد علیا و همسر محمدشاه و مادر ناصرالدین شاه، بود وی متولد سال ۱۲۲۰ قمری در تبریز بود که در سال ۱۲۹۰ و در سن ۷۰ سالگی چشم از جهان فرو بست. ملک جهان خانم دختر امیرمحمد قاسم خان قاجار قوانلو و بیگم جان (دختر فتحعلی شاه قاجار) بود که به عقد پسردایی خود یعنی محمدمیرزا در سن ۱۶ سالگی درآمد. در سن ۲۵ سالگی هم ناصرالدین میزرا را به دنیا آورد و در سن ۳۰ سالگی نیز صاحب دختری به نام عزت ملک (عزت الدوله) شد.

گویا مهد علیا بسیار زیاد باهوش بوده و ضمن تسلط بر ادبیات فارسی و زبان عربی، خط ریز و درشت هم می‌نوشت و با موسیقی و آواز نیز آشنا بود.

از چهره‌های مهم و شناخته شده دوره قاجار ملک جهان خانم است چرا که به دستور و دسیسه ایشان نیز میرزا تقی خان امیرکبیر از چشم ناصرالدین شاه افتاد و با برکناری از مقام صدرات اعظم در نهایت در حمام کاشان کشته و جان شریف امیرکبیر گرفته شد.

حال با وجود اینکه با توطئه ملک جهان خانم، امیرکبیر به قتل رسید، داستان‌ها و روایت‌هایی درباره عشق مهد علیا نسبت به امیرکبیر هم گفته شده است.

fararu.com منبع خبر

درباره‌ی fastkhabar

همچنین ببینید

ثبت ۴ زلزله در استان بوشهر/رخداد بزرگترین زلزله در استان لرزه‌خیز چهارمحال و بختیاری

ثبت ۴ زلزله در استان بوشهر/رخداد بزرگترین زلزله در استان لرزه‌خیز چهارمحال و بختیاری

در هفته گذشته بلداجی استان چهارمحال و بختیاری با دو زلزله ۳.۱ و ۴.۲ لرزید؛ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب صحیفه. لایسنس فعال نشده است، برای فعال کردن لایسنس به صفحه تنظیمات پوسته بروید.