سلامت

مردم به سمت فرزندآوری بیشتر میل پیدا کرده‌اند


ایسنا/مرکزی رئیس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: الگوی باروری در کشور نشان می‌دهد که مردم به سمت فرزندآوری بیشتر میل پیدا کرده‌اند.

صابر جباری فاروجی، دوشنبه اول خرداد ماه در ستاد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت استان مرکزی اظهار کرد: ما در لبه پرتگاه سقوط به سیاه‌چاله جمعیتی هستیم و باید با برنامه‌ریزی‌های بهتر، این بحران جمعیت را کنترل کنیم. 

رئیس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب بر امیدآفرینی تاکید فراوان دارند و به همین خاطر باید در همه دستگاه‌های کشور نقاط مثبت را به وسیله رسانه‌ها برای مردم بازگو کنیم تا آن‌ها را به سوی فرزندآوری بیشتر سوق دهیم.

وی با تاکید بر اینکه مسئولین استان مرکزی به دلیل اینکه این استان یکی از استان‌های سالمند کشور است باید بیشتر به فکر باشند گفت: با وجود اینکه کاهش ۳.۷ درصدی در میزان موالید در کشور داشته‌ایم ولی الگوی باروری به میزان ۲.۵ درصد از دو به سه فرزندی افزایش داشته و از سه فرزندی به بیش از چهار فرزند ۱۵ درصد افزایش داشته است که تغییر مثبت در روند الگوی باروری را نشان می‌دهد و اینکه مردم به سمت فرزندآوری بیشتر میل پیدا کرده‌اند.

بهنام نظری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز در این نشست اظهار کرد: زمان را در حوزه جوانی جمعیت، نباید از دست بدهیم و باید از این چاله جمعیتی‌ که در آن افتاده‌ایم نجات پیدا کنیم. امروز به دلیل سیاست‌های اشتباهی که در گذشته در پیش گرفته شده بود در بحران جمعیتی قرار گرفتیم و باید همه دستگاه‌ها برای حل این بحران پای کار بیایند و تلاش کنند. 

نظری با بیان اینکه ظرفیت‌های محلی و بین بخشی را در هیئت‌های اندیشه‌ورز باید به‌کار بگیریم گفت: استان مرکزی جزو استان‌های پیر کشور است و به عنوان یک قطب صنعتی در کشور نیازمند به نیروی کار متخصص است پس، باید بهتر از باقی استان‌ها تلاش کنیم و باید در ذهن مجموعه زیرنظر خود، بحران جمعیت را باورپذیر کنیم. همچنین هیچ کس نباید در بروکراسی‌های تسهیلات بانکی گیر کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی با تاکید بر اینکه رویکرد مسئولان استان، رویکرد و عزم فعالانه و جهادی است؛ تصریح کرد: باید مشوق‌های بیشتری را برای فرزندآوری کارمندان و کارگران در نظر بگیریم و آیین‌نامه‌های‌ مرتبط با این موضوع را به درستی اجرایی کنیم. اخیرا اقدام خوبی در ساوه اتفاق افتاده که کمک هزینه‌هایی برای فرزندآوری در نظر گرفته شده است. 

پروین مفتح زاده، مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری مرکزی نیز در این جلسه اظهار کرد: اتفاق مثبتی که در زمینه مردمی‌سازی در استان مرکزی افتاد تشکیل ستاد مردمی جمعیت بود که در روزهای گذشته مرکز آن در اراک افتتاح شد. همچنین قرارگاه‌های مردمی دیگری نیز در سطح شهرستان‌ها کلید خواهد خورد و طی ۱۰ روز آینده نشستی اختصاصی برای تبیین این کار خواهیم داشت.

مفتح زاده تصریح کرد: اتفاق خوبی که در وزارت‌خانه‌ها افتاده، ابلاغ تشکیل قرارگاه درون دستگاهی است. نیاز است مسئولین در دستگاه‌های اجرایی، اجرای قانون را برای خود واجب بدانند و برای آن برنامه ریزی و تدبیر داشته باشند. قرارگاه های درون دستگاهی مغایرتی با قرارگاه استانی ندارند و ما را به حل مسئله جمعیت نزدیک‌تر می‌کنند. 

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری مرکزی با بیان اینکه تغییر نگاه به حوزه جمعیت باید اتفاق بیفتد تصریح کرد: باید هر اقدامی را که امکان دارد انجام دهیم و به پاشنه آشیل کار که اجرای قوانین در این حوزه است توجه کنیم. همچنین هوشیارسازی نیز باید صورت گیرد تا به گفتمان مشترک برسیم. 

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۱ قدم‌های روبه‌جلویی انجام شده است گفت: چهار کمیته گفتمان و تبیین با مدیریت سازمان تبلیغات اسلامی، اقتصاد و معیشت با مدیریت اداره راه و شهرسازی، سلامت و ایمنی با مدیریت دانشگاه علوم پزشکی، حقوقی و امنیت با مدیریت دادگستری برای کارهای اختصاصی در حوزه جوانی جمعیت در استان مرکزی تشکیل شده است که کار خود را آغاز خواهند کرد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا