دسته‌بندی نشده

وزیر دفاع انگلیس به دنبال رسیدن به پست دبیرکلی ناتو است

وزیر دفاع انگلیس اعلام کرد مایل به رسیدن به سمت دبیرکلی ائتلاف ناتو است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه نشنال نیوز، بن والاس، وزیر دفاع انگلیس گفت، خواستار انتصاب به عنوان دبیرکل بعدی ائتلاف ناتو بعد از کنار رفتن ینس استولتنبرگ از این سمت در ماه سپتامبر است.

بن والاس که از مدتها قبل گمانه‌زنی هایی درباره نامزد شدن او برای دبیر کلی ناتو مطرح شده بود در جریان سفر به برلین گفت، دبیرکلی ناتو “یک شغل شگفت انگیز” است.

او در مصاحبه با خبرگزاری آلمان گفت: “من همواره گفته‌ام که دبیرکلی ناتو سمت خوبی است. این سمتی است که من دوست دارم.”

وزیر دفاع انگلیس اضافه کرد: “اما من همچنین عاشق کاری که انجام می دهم یعنی کار به عنوان وزیر دفاع دولت بریتانیا در زمان اجرای اصلاحات و سرمایه‌گذاری هستم.”

ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس گفت، بن والاس “مورد احترام همتایانش قرار دارد”. سوناک با این حال حمایت صریح خود را از ریشی سوناک برای این سمت اعلام نکرد.

سوناک که به منظور شرکت در اجلاس گروه هفت به ژاپن سفر کرده بیان داشت: “او (بن والاس) هم اکنون متمرکز بر حمایت از اوکراین است. او در این زمینه کارش را عالی انجام می‌دهد.”

بن والاس از سال ۲۰۱۹ تحت دولت های سه نخست وزیر بر نیروهای مسلح این کشور نظارت کرده است.

با این حال نظرسنجی ها از احتمال بالای شکست خوردن حزب محافظه‌کار در انتخابات سراسری سال آینده میلادی انگلیس خبر می‌دهند.

والاس برای آنکه به دبیر کلی ناتو برسد باید حمایت همه ۳۱ کشور متحد در این ائتلاف را کسب کند. ماه ژوئیه قرار است رهبران این کشورها نشستی را برگزار کنند.

برای انتصاب رسمی دبیر کل ناتو یک فرآیند رای گیری رسمی وجود نداشته و معمولا نامزدهای این سمت با مذاکرات پشت صحنه معرفی می‌شوند.

جورج رابرتسون آخرین انگلیسی است که به سمت دبیر کلی ناتو رسید. او این ائتلاف را در فاصله سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ رهبری کرد. در همان دوران دبیر کلی او بود که ماده دفاع متقابل در بند پنج اساسنامه ناتو برای نخستین بار بعد از حملات ۱۱ سپتامبر مورد استناد قرار گرفت.

نامزدی والاس برای دبیرکلی ناتو ممکن است با مخالفت کسانی که خواستار انتصاب اولین زن در سمت دبیر کلی ناتو یا یک چهره از اروپای شرقی برای این سمت شده‌اند، مواجه شود.

همچنین گمانه‌زنی شده که فرانسه میلی به حمایت از یک نامزد انگلیسی در دوره پس از بریگزیت برای این سمت ندارد.

استولتنبرگ در سال ۲۰۱۴ به سمت دبیر کلی ناتو رسید و از آن زمان تاکنون سه بار دوران دبیر کلی او تمدید شده است.

سخنگوی استولتنبرگ، نخست وزیر اسبق نروژ، در ماه فوریه گفت، او دیگر مایل به اینکه دوره‌اش در این سمت برای چهارمین بار تمدید شود نیست.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا