تکنولوژِی

آیا خودرو‌ها برای خیابان‌ها بیش از اندازه در حال بزرگتر شدن هستند؟


فرارو- خودرو‌های بزرگ روز به روز محبوب‌تر می‌شوند. براساس گزارش سازمان غیرانتفاعی  حمل و نقل و محیط زیست در واقع اندازه خودرو‌های متوسط هر دو سال یکبار به اندازه یک سانتی متر بزرگتر می‌شود. با این افزایش اندازه برخی مشکلات نیز به همان اندازه بزرگتر می‌شوند از پیامد‌های زیست محیطی گرفته تا خطرات ایمنی و دشواری حرکت خودرو‌ها در خیابان‌ها و فضا‌های پارکینگ طراحی شده برای خودرو‌های مدل کوچک‌تر به وجود می‌آید. از آنجایی که شهر پاریس در فرانسه، به سه برابر شدن هزینه پارک خودرو‌های بزرگ شاسی بلند در خیابان‌های خود رای می‌دهد برای رفع چالش‌های ایجاد شده توسط خودرو‌های بزرگ چه می‌توان کرد؟

خودرو چقدر بزرگ شد؟

به گزارش فرارو به نقل از بی بی سی، شکل و اندازه خودرو‌ها از اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی به طور پیوسته افزایش یافته است. دلایل این افزایش اندازه متنوع و پیچیده است. افزودن ویژگی‌های ایمنی مانند کیسه‌های هوای جانبی و جلو به فضای بیش تری نیاز داشت و یکی از علل رقابت در این باره آن بود که مصرف کنندگان شروع به جستجوی وسایل نقلیه لوکس، عجیب و غریب و وارداتی کردند. در نهایت، صنعت خودروسازی انگیزه بیش تری را برای خودرو‌های بزرگ شاسی بلند ایجاد کرد.

در سال ۱۹۷۵ میلادی کنگره ایالات متحده، مقررات صرفه جویی در مصرف سوخت را در مورد وسایل نقلیه مسافربری جدید اصلاح کرد. این استاندارد‌ها اهداف صرفه جویی در مصرف سوخت را تعیین می‌کنند، اما الزامات ملایم تری را برای کامیون‌ها و خودرو‌های شاسی بلند در مقایسه با خودرو‌های استاندارد بیان می‌کند. استاندارد‌ها از آن زمان به روز رسانی شده اند، اما هم چنان استاندارد‌های مصرف سوخت پایین تری را برای خودرو‌های بزرگ‌تر اجازه می‌دهند. عوامل دیگری نیز دخیل هستند.

پیش‌تر این طور بود که یک تولید کننده خودرو انواع خودرو‌های کوچک‌تر را در اروپا، آمریکای جنوبی و بخش‌هایی از آسیا عرضه می‌کرد در حالی که مصرف کنندگان در ایالات متحده و چین بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان می‌توانستند از میان طیف وسیعی از گزینه‌های بزرگ‌تر انتخاب کنند.

“آپوستولوس پتروپولوس” مدل ساز انرژی در تیم چشم انداز انرژی جهان در موسسه بین المللی می‌گوید: “این پدیده‌ای می‌باشد که در سراسر جهان گسترش یافته است ما شاهد هجوم خودرو‌های شاسی بلند در اروپا، چین و آفریقای جنوبی به دلیل ترکیبی از عوامل هستیم”.

خودرو‌های بزرگ با  چالش‌های بزرگ همراه هستند

حتی حضور یک دستگاه خودرو بزرگ و شاسی بلند می‌تواند شهری که حول خودرو‌های کوچک‌تر تکامل یافته است مشکل مهمی باشد. برای مثال، در بریتانیا  ۱۶۱ مدل خودرو برای میانگین فضای پارک در بریتانیا بسیار بزرگ هستند. بیست و هفت مدل از آن مدل‌ها به قدری پهن بودند که باز کردن در‌ها در حالی که در یک پارکینگ محدود هستند دشوار است.

در اتحادیه اروپا میانگین عرض خودرو‌های جدید اکنون از ۱۸۰ سانتی متر فراتر رفته و بر مشکل پارک کردن می‌افزاید. در همین حال، در ایالات متحده، فشار ناشی از پارکینگ توسط خودرو‌های شاسی بلند بیش از دو دهه به تیتر خبر‌ها تبدیل شده شده است.

یک مشکل نیز افزایش آلاینده‌های ناشی از وسایل نقلیه بزرگ‌تر است. یکی از گزارش‌های آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده اشاره می‌کند که “همه انواع خودرو‌ها در میزان انتشار دی اکسید کربن نقش کم سابقه‌ای دارند با این وجود، تغییر بازار خودرو و حرکت به سمت خودرو‌های شاس بلند باعث تشدید انتشار الاینده‌ها می‌شود”.

تغیر خودرو‌های شاسی بلند به وضعیت برقی نیز راه حل کاملی نیست. در حالی که تغییر به خودرو‌های برقی گامی ارزشمند به سمت آلایندگی خالص صفر است با افزایش اندازه آن وسایل نقلیه اشکالاتی نیز وجود دارد. خودرو‌های مجهز به باتری‌های برقی نیز می‌توانند در صورت تصادف به پرتابه‌های سنگین تبدیل شوند. با توجه به چشم انداز EV ۲۰۲۳ آژانس بین المللی انرژی خودرو‌های شاسی بلند برقی  اغلب دارای باتری‌هایی هستند که دو تا سه برابر بزرگتر از خودرو‌های کوچک می‌باشند. مدل‌های برقی خودرو‌های شاسی بلند با افزایش تقاضای ۵۵ درصدی در سراسر جهان مواجه بوده اند. طراحی یک خودروی شاسی بلند برقی یک سیستم پیچیده است که شامل باتری‌ها، موتورها، حسگرها، کنترل‌های الکترونیکی، تجهیزات کمکی، سیم کشی، محفظه و سایر اجزا می‌باشد. باتری‌هایی که انرژی اکثر خودرو‌های برقی را تامین می‌کنند به مواد خامی مانند لیتیوم، کبالت و نیکل متکی هستند.

استخراج این منابع اثرات زیست محیطی خاص خود را دارد. در نهایت، وسایل نقلیه بزرگتر به ایستگاه‌های شارژ مناسب نیاز دارند که به نوبه خود بر شبکه‌های الکتریکی ما فشار وارد می‌کند. هنگام خرید یک خودروی بنزینی مصرف کننگان اغلب بر روی میزان مصرف بنزین آن خودرو به ازای هر کیلومتر تمرکز می‌کنند. در مقابل، در مورد خودرو‌های برقی مصرف انرژی برجسب کیلووات ساعت در هر ۱۶۰ کیلومتر اندازه گیری می‌شود. خودرو‌های بزرگتر به کیلووات ساعت بیش تری نیاز دارند. به گفته پتروپولوس برای مثال، یک سدان برقی تقریبا به نصف کیلووات ساعت یک خودروی شاسی بلند برقی نیاز دارد.

این بدان معنا نیست که خودرو‌های برقی هنوز هم انتخاب آب و هوایی بهتری نسبت به خودرو‌های معمولی نیستند. خودرویی با موتور احتراق داخلی در طول عمر خود آلایندگی تولید می‌کند در حالی که خودرو‌های برقی این گونه نیستند. خودرو‌های الکتریکی از نظر انتشار گاز‌های گلخانه‌ای خالص هستند حتی اگر شبکه‌ای که به آن متکی است از سوخت‌های فسیلی تغذیه شود. در نتیجه، سیستم حمل‌ونقل ما باید علیرغم مشکلات مربوط به فرهنگ خودرو برقی شود.

افزایش تلفات جاده‌ای

خودرو‌های شاسی بلند برقی به باتری‌های بزرگتری مجهز هستند، زیرا این خودرو‌ها نیاز به انرژی بیش تری دارند. با این وجود، همزمان آن خودرو‌ها به سمت عملکرد بهتر طراحی شده اند بدان معنا که فقط وزن و اندازه این وسایل نقلیه نیست که بر ایمنی ترافیک تاثیر می‌گذارد بلکه نحوه رانندگی آن‌ها نیز تاثیرگذار است. پتروپولوس می‌گوید: “ما می‌توانیم برخی از خطرات متوجه از جانب خودرو‌های بزرگتر را به رفتار مصرف کنندگان نسبت دهیم. آن‌ها می‌خواهند سریع‌تر شتاب بگیرند که به باتری بیش تری نیاز دارد”.

جاده‌ها در بسیاری از کشور‌های توسعه یافته در سراسر جهان امن‌تر می‌شوند، اما نه در ایالات متحده. برخی از مدل‌های طراحی ممکن است کمک کننده نباشند. بسیاری از مدل‌های جدیدتر غول پیکر دارای کاپوت‌های بلند هستند که خطرات ایمنی مشخصی را به همراه دارد. یک مطالعه انجام شده در ایالات متحده بر روی نزدیک به ۱۸۰۰۰ سانحه رانندگی با عابران پیاده نشان داد که خودرو‌های شاسی بلند و ون با ارتفاع کاپوت بیش‌تر از ۱۰۲ سانتی متر  نسبت به خودرو‌هایی با ارتفاع کاپوت ۷۶ سانتیمتر حدود ۴۵ درصد بیش‌تر خطر مرگ و میر را افزایش می‌دهند.

مطالعه دیگری در مورد ۳۴۰۰ تصادف وسیله نقلیه در ایالات متحده که در آن عابر پیاده تصادف کرد ارتباطی بین ارتفاع خودروی جلو و خطر مرگ عابر پیاده را نشان داد. آن مطالعه نشان داد که بالا بردن قسمت جلویی خودرو به میزان ۱۰ سانتی متر  با افزایش ۲۲ درصدی خطر مرگ و میر عابران پیاده مرتبط است.

در فیزیک دوره دبیرستان آموخته ایم که نیرو تابعی از جرم و سرعت است، اما در دنیای وسایل نقلیه عامل مرگبار سومی وجود دارد: طراحی کاپوت. هرچه کاپوت بلندتر و زاویه دارتر باشد خطر بیش‌تر می‌شود. نقاط کور جلویی به اندازه کافی بزرگ هستند که بزرگسالان و کودکان را پنهان کنند و می‌توانند منجر به سوانح رانندگی مرگبار شوند. برخلاف مدل‌های کوتاه‌تر و شیب دار کاپوت‌های بلند فقط ضربه نمی‌زنند بلکه می‌توانند قربانیان را به زمین و زیر خودرو هل دهند.

شاید آینده‌ای وجود داشته باشد که در آن کم‌تر به خودرو‌های بزرگ وابسته باشیم. آیا نوع دیگری از سیستم حمل و نقل وجود دارد که به طور کلی از وسایل نقلیه بزرگتر و سریع‌تر دور شود؟  راه حل بهینه پیش روی ما قرار دارد: بهسازی خیابان‌ها برای ایمن سازی آن برای افرادی که از وسایل نقلیه کوچک‌تر و سبک‌تر استفاده می‌کنند. در حال حاضر نشانه‌هایی از حرکت برخی شهر‌ها به این سمت وجود دارد. حتی شهر‌های اروپایی  مانند بروکسل که به طور سنتی خودرو محور هستند محدودیت‌هایی را برای خودرو‌های شاسی بلند در نظر گرفته اند. پاریس هزینه‌های سنگین پارکینگ خود را برای بازدید کنندگانی که از آن‌ها استفاده می‌کنند تعیین می‌کند. سایر سیاستگذاران در نیویورک طرح‌هایی را پیشنهاد کرده اند از جمله آن که خودرو‌های بزرگ را از طریق سیاست‌های مالیاتی مانند هزینه‌های ثبت نام مبتنی بر وزن مهار کنند.

fararu.com منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا