تکنولوژِی

از امروز دسترسی کاربران ایران، روسیه، چین و چند کشور دیگر به APIهای OpenAI مسدود می‌شود


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و براساس گزارش زومیت، OpenAI می‌خواهد دسترسی کاربران ایران، چین، روسیه و چند کشور دیگر به رابط برنامه‌نویسی (API) چت‌بات ChatGPT را محدود کند.

تاکنون کشورهایی که با عنوان مناطق پشتیبانی‌نشده از سوی OpenAI شناخته می‌شدند، امکان دسترسی به ChatGPT و API‌ آن را نداشتند و کاربران ایرانی برای بهره‌مند شدن از این ابزارها مجبور به استفاده از وی‌پی‌ان بودند؛ با این حال، OpenAI از اجرای قوانین سخت‌گیرانه‌تری خبر داده است.

خالق ChatGPT امروز در ایمیلی به یکی از کاربران API نوشت: «ما برای مسدود کردن ترافیک API از مناطقی که در فهرست سرزمین‌های پشتیبانی‌شده‌ی ما نیستند، از ۹ جولای (۱۹ تیر) به بعد اقدامات بیشتری انجام خواهیم داد. برای ادامه‌ی استفاده از خدمات OpenAI، شما باید به مناطق پشتیبانی‌شده دسترسی داشته باشید.»

به گزارش رویترز، بعضی از گیرندگان ایمیل OpenAI در چین مستقر هستند، جایی که بسیاری از شرکت‌های نوپا از API این شرکت برای توسعه‌ی چت‌بات‌ها و اپلیکیشن‌های خود استفاده می‌کنند.

تاکنون OpenAI توضیح بیشتری درباره‌ی علت تصمیمش بیان نکرده است، اما این اقدام همزمان با تلاش دولت آمریکا برای جلوگیری از دسترسی کشورهایی نظیر چین، روسیه و ایران به مدل‌های هوش مصنوعی پیشرفته صورت می‌گیرد.

ماه گذشته، OpenAI ادعا کرد که برخی در روسیه، چین و ایران که از چت‌جی‌پی‌تی برای انتشار اخبار و اطلاعات نادرست در رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کردند.

OpenAI در حال حاضر کاربران را از ۱۹۳ کشور و منطقه پشتیبانی می‌کند؛ اما چین، روسیه، ایران و کره‌ی شمالی در این فهرست قرار ندارند. احتمالاً سخت‌تر شدن شرایط برای کاربران، آن‌ها را به استفاده از ابزارهای دورزدن تحریم‌ها سوق خواهد داد.

۲۲۷۲۲۷

www.khabaronline.ir منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا