جامعه و فرهنگ

امتیاز ویژه ساخت‌وساز به دولتی‌ها

شرق نوشت: دانشگاه تهران ساخت‌وساز در زمین‌هایش را آغاز کرده؛ این در حالی است که هنوز طرح توسعه دانشگاه تهران مصوب نشده است. یکی از بنا‌های ساخته شده مربوط به ساخت بنایی دو‌طبقه در کوچه ادوارد براون جنب ساختمان بنیاد شهید و ایثارگران بود؛ در پارکینگی متعلق به دانشگاه تهران که بدون مجوز شروع به ساخت‌وساز کرد و به‌سرعت هم به پایان رسید.

همان زمان مهدی عباسی، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا، نسبت به این ساخت‌وساز‌ها واکنش نشان داد و در صحن شورای شهر تهران در تذکری خطاب به شهرداری متذکر شد: همان‌طور می‌دانید تمام ساخت‌وساز‌ها باید پس از اخذ پروانه ساختمانی و طی مراحل قانونی در شهرداری‌ها انجام شود و همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها موظف به رعایت این قانون هستند و هیچ استثنائی وجود ندارد. بر اساس گزارش‌های شهروندی، متوجه شدیم در مجاورت دانشگاه تهران در یکی از زمین‌های متعلق به این دانشگاه ساخت‌وساز‌هایی در‌حال انجام است که در‌این‌باره هیچ‌گونه تشریفات قانونی و اخذ جوازی صورت نپذیرفته است.

در اینجا دو سؤال مطرح است؛ نخست اینکه چگونه فونداسیون و ستون‌های یک ساختمان اجرا شده و شهرداری متوجه این موضوع نشده است؟ شهرداری کجا بوده است که متوجه این مسئله نبوده است؟ آیا نظارت مستمر و روزانه و بررسی‌های میدانی توسط شهرداری از محیط پیرامونی آن در منطقه ۶ صورت نمی‌‎گیرد؟ کجا هستند مدیرانی که در آن منطقه منصوب هستند؟

دوم اینکه دانشگاه تهران که خود مرجع و محل پرورش نسل کشور و از دانشگاه‌های بنام است، چگونه می‌شود که رئیس یک دانشگاه یا مسئول مربوطه توجهی به قانون ندارد؟ بنابراین درخواست می‌شود این دو مجموعه به رعایت قانون خود را مقید دانسته و دیگر شاهد چنین مسائلی نباشیم و شهرداری نیز در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی کند.

این تذکر بی‌پاسخ ماند و این بنا هم بدون توقف ساخته شد و به بهره‌برداری رسید. بعد از آن زمین‌های مشابه دیگری در کوچه‌های اطراف نیز شروع به ساخت کردند. گفته می‌شود بنایی در روبه‌روی همین ملک هم به‌تازگی آغاز به ساخت کرده است.

سید‌مرتضی روحانی، شهردار منطقه ۶ تهران، با اشاره به اینکه طرح دانشگاه تهران معضل ۲۷‌ساله تهران و منطقه ۶ است، به سایت اکو ایران گفته است‌: ما سه جلسه با دانشگاه برگزار کردیم و موضوع در دانشگاه با جدیت پیگیری می‌شود. یکی از تقاضا‌های ما از شورا این است که موضوع را از طریق وزارت میراث فرهنگی دنبال کنند و اگر طرحی که معاونت شهرسازی و دانشگاه تهران در سال ۱۴۰۰ به تصویب رساندند تا طرح توسعه دانشگاه ارائه شود نیز مورد پیگیری قرار بگیرد و در کمیسیون ماده ۵ مطرح شود، مشکل آن حل خواهد شد. او تأکید کرد که در این محدوده ساخت‌وساز جدیدی نداشته‌ایم.

روحانی درباره ساخت‌وساز دانشگاه تهران در کوچه ادوارد براون هم گفته است‌: موضوع دانشگاه تهران موضوعی نیست که به امروز باز‌گردد؛ این ساخت‌وساز‌ها مربوط به گذشته است. من سه ماه است به این منطقه آمده‌ام و تمرکز خود را بیشتر روی به‌نتیجه‌رساندن طرح توسعه دانشگاه تهران گذاشته‌ام. این مشکل باید حل شود. ۵۳ هکتار دانشگاه تهران در طرح توسعه‌اش دیده که ۳۰ هکتار آن مربوط به پردیس دانشگاه است و باقی آن هنوز تعیین تکلیف نشده است.

او ادامه داد: نقاطی که دانشگاه تهران اقدام به ساخت کرده، مجوز ساخت در طرح توسعه به آن داده شده، اما مصوب نشده است. قانونی‌اش این است که نخست مصوب شود بعد ساخت‌وساز شود، اما تأکید ما در شهرداری به‌نتیجه‌رسیدن این طرح است و بنا‌هایی که ساخته شده از نقاطی که میراثی است و محدودیت‌های حریم دارد، فاصله دارد.

ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران نیز درباره طرح توسعه دانشگاه تهران گفت‌: طرح توسعه دانشگاه با شهرداری قطعی شده است، ولی یک اختلاف با میراث دارند. طرح را شهرداری تهیه کرده است. ابتدا طرحی توسط دانشگاه تهیه شده بود که آن را نپذیرفتند و به شهرداری محول کردند و شهرداری طرح را تهیه کرده که برای اجرا باید هماهنگی‌هایی با میراث انجام شود، اما به اعتقاد ما هر‌گونه ساخت‌وساز بدون مجوز و بدون پروانه، حتی اگر در طرح توسعه دانشگاه تصویب شده باشد، خلاف است.

او ادامه داد‌: مثل بسیاری از وزارتخانه‌ها می‌سازند و شهرداری فقط نظاره‌گر است. اینکه می‌گویند از نمایشگاه بین‌المللی سئول ۳۰ هزار میلیارد طلبکاریم، بابت ساخت‌وساز‌هایی است که در آنجا اتفاق افتاده است. اخیرا در کمیسیون ماده ۷ یک پرونده داشتیم و شهرداری درباره باشگاه شرکت نفت ۱۰ هزار میلیارد در خیابان شریعتی ادعا کرده که می‌گوید بعد از سال ۵۰ هر اتفاقی در آنجا افتاده و هر ساخت‌وسازی شده، خارج از طرح و مصوبه بوده است.

fararu.com منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا