جامعه و فرهنگ

تزریق واکسن جدید به کودکان در ۷ استان

بهرام عین‌اللهی امروز در حاشیه مراسم “پویش ملی کودک سالم، ایران سلامت” اظهار کرد: امروز از دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس که اهمیت بسیار زیادی در پیشگیری از بیماری‌ها در کودکان دارد رونمایی کردیم.

به گزارش تسنیم، وی افزود: پنوموکوک می‌تواند بیماری‌های زیادی در کودکان ایجاد کند و سالانه ۱۵۰۰ کودک به خاطر این بیماری فوت می‌کنند یا بستری می‌شوند و شایع‌ترین عارضه آن سینه پهلو است. روتاویروس نوعی ویروس است که باعث بروز علائمی مانند اسهال می‌شود و تعداد زیادی از کودکان دچار مشکلات گوارشی و مشکلات هاضمه می‌شوند و مجبور به بستری آن‌ها می‌شویم و واکسن روتاویروس که امروز رونمایی شد نیز می‌تواند از این بیماری پیشگیری کند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: قرار است در هفت استان کشور، واکسن پنوموکوک در سنین ۲ و ۴ و ۱۲ ماهگی تزریق شود؛ واکسن روتاویروس نیز خوراکی است و در ۲ و ۴ و ۶ ماهگی به کودکان داده خواهد شد.

عین‌اللهی با اشاره به سابقه بیش از ۴۰ ساله واکسیناسیون کودکان در کشور بیان کرد: در کشور ما به بالای ۹۰ درصد کودکان واکسن تزریق می‌شود و مرگ و میر کودکان به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است. امیدواریم با تکمیل زنجیره واکسیناسیون در کشور بتوانیم از سایر بیماری‌ها نیز پیشگیری کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین از رایگان شدن درمان کودکان زیر ۷ سال در بیمارستان‌های دولتی خبر داد و اضافه کرد: بیماری در کودکان می‌تواند عوارض پایدار ایجاد کند و ممکن است فردی به دلیل فقر به دنبال درمان بیماری کودکش نرود و به همین دلیل هیئت دولت با درمان کودکان زیر ۷ سال موافقت کرده است.

وی ادامه داد: ما در تمام مراکز دولتی وابسته به وزارت بهداشت به صورت رایگان خدمات سرپایی و بستری را به کودکان ارائه می‌کنیم و با وجود همه تحریم‌ها روی کودکان سرمایه‌گذاری می‌کنیم، زیرا افراد به طور میانگین تا ۷۰ سالگی عمر می‌کنند و بنابراین سلامت آینده کودکان‌مان با درمان رایگان آن‌ها تأمین خواهد شد.

fararu.com منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا