تکنولوژِی

تست و بررسی ام وی ام X۳۳ کراس؛ کراس‌اووری با طراحی متفاوت

محصولات مدیران خودرو روزبه‌روز درحال متنوع‌ترشدن هستند. این شرکت کسب‌وکار خودش را در طول دو دهه گسترش داده است و اکنون یکی از خودروسازان بزرگ خصوصی به شمار می‌رود. جدیدترین محصول این شرکت برای بازار ایران، ام وی ام ایکس ۳۳ کراس است که نسل چهارم این خودرو به حساب می‌آید. در ادامه این مطلب نیز تست و بررسی ام وی ام X۳۳ کراس دنده‌ای را از دیدگاه بخش خودرویی دیجیاتو خواهید خواند.

به گزارش دیجیاتو، از مدتی پیش سبد محصولات مدیران خودرو به دو بخش ام وی ام و فونیکس تفکیک شده است. محصولات ام وی ام زیرشاخه اقتصادی و میان‌رده این خودروساز هستند. اکنون با کمرنگ‌شدن هاچ‌بک ام وی ام ۳۱۵، ام وی ام X۲۲ و ام وی ام ایکس ۳۳ جایگاه مهم‌تری نسبت به گذشته پیدا کرده‌اند.

این خودرو‌ها در غیاب هاچ‌بک کراس‌های محبوب، بایستی به یکه تازی خود در بازار ادامه دهند. البته از سوی دیگر، افزایش تنوع هاچ‌بک‌های تولید داخل آن‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد. بااین‌حال آیا ام وی ام ایکس ۳۳ کراس می‌تواند جایگاهی در حد و اندازه نسل‌های پیشین خود داشته باشد؟ در ادامه متوجه خواهیم شد.

نگاه اجمالی

ام وی ام ایکس ۳۳ یکی از بازو‌های اصلی مدیران خودرو به حساب می‌آید. این خودرو از ابتدای فعالیت این شرکت طی دهه ۱۳۸۰ خورشیدی، در سبد محصولات مدیران خودرو حضور داشت. خودرویی که در چین با نام چری تیگو ۳ عرضه شده بود، با نام ام وی ام ایکس ۳۳ به دست مشتریان ایرانی رسید. ظاهر این خودرو که شباهت قابل‌توجهی به کراس‌اوور محبوب آن دوران یعنی سوزوکی ویتارا داشت، باعث شد تا ایکس ۳۳ طی زمانی کوتاه به خودرویی محبوب تبدیل شود.

تست و بررسی ام وی ام X۳۳ کراس؛ کراس‌اووری با طراحی متفاوت

هم‌زمان با عرضه نسل‌های بعدی چری تیگو ۳ در چین، مدیران خودرو نیز نسخه‌های جدیدتری از ام وی ام X۳۳ را روانه بازار کرد. این رویه تا سال ۱۴۰۱ و عرضه ام وی ام X۳۳S AT ادامه یافت. درنهایت پس از قطع تولید این سری خودرو توسط چری، مدیران خودرو نیز ناچار شد تا ایکس ۳۳ را از خط تولید خود کنار بگذارد. اگر هم‌اکنون به وب‌سایت بین‌المللی چری مراجعه کنید، دیگر اثری از چری تیگو ۳ یا همان ام وی ام ایکس ۳۳ خودمان نخواهید دید.

بااین‌حال نام ایکس ۳۳ برای مدیران خودرو اهمیت بالایی داشت. از این رو شرکت تصمیم گرفت تا تولید نسل چهارم این خودرو را براساس خودرویی متفاوت آغاز کند. آن‌چه در ایران با نام ایکس ۳۳ کراس خواهیم داشت، درواقع نسخه جدید چری تیگو ۲ پرو است که از سال جاری وارد چین و سایر بازار‌های صادراتی شده است. مدیران خودرو اصرار دارد ام وی ام X۳۳ کراس را متفاوت از ام وی ام X۲۲ پرو جلوه دهد، بااین‌حال به‌راحتی می‌توان شباهت غیر قابل انکار این خودرو‌ها را متوجه شد.

طراحی ظاهری، مد روز

همان‌گونه که در مقدمه مطلب اشاره کردیم، ام وی ام X۳۳ کراس در واقع نسخه جدیدی از چری تیگو ۲ پرو یا همان ام وی ام X۲۲ پرو به حساب می‌آید. این خودرو تغییرات ظاهری قابل‌توجهی را در مقایسه با نسخه اصلی تجربه کرده است. البته تغییرات در نمای داخلی چشمگیر‌تر از ظاهر خارجی خودرو هستند. جلوپنجره این خودرو و همچنین سبک طراحی چراغ‌های دی‌لایت تغییر کرده‌اند. این طراحی جدید به پویایی و جذابیت نمای جلو کمک کرده است.

تست و بررسی ام وی ام X۳۳ کراس؛ کراس‌اووری با طراحی متفاوت

در بخش جانبی خودرو تفاوت خاصی میان ام وی ام X۳۳ کراس و ام وی ام X۲۲ پرو مشاهده نمی‌شود، اما کشیدگی بیشتر نمای جلو، باعث می‌شود تا ظاهر جانبی خودرو جذاب‌تر از قبل به نظر برسد. در بخش عقب نیز چراغ‌های کوچک که نمای چندان جذابی نداشتند، توسط یک خط قرمز رنگ به یکدیگر متصل شده‌اند. این کار باعث شده است تا سبک طراحی قسمت عقب خودرو با سایر اجزای آن هماهنگ به نظر برسد. بااین‌وجود همچنان خروجی‌های تقلبی اگزوز در قسمت پایین سپر‌ها مشاهده می‌شوند که نمای چندان جذابی در سال ۲۰۲۳ ندارند.

کابین ام وی ام X۳۳ کراس، شبه لوکس

کابین ام وی ام ایکس ۳۳ کراس ظاهری شبیه به خودرو‌های لوکس دارد، اما مواد استفاده‌شده در ساخت آن اقتصادی‌بودن را یادآور می‌شوند؛ بنابراین با خودرویی روبه‌رو هستیم که ظاهری زیبا دارد، اما این ظاهر زیبا از پلاستیک خشک ساخته شده است.

تست و بررسی ام وی ام X۳۳ کراس؛ کراس‌اووری با طراحی متفاوت

نکته دیگر در مورد فضای داخلی ایکس ۳۳ کراس، رنگ‌بندی آن است. نسخه آزمایشی که در اختیار دیجیاتو قرار داشت، تریم داخلی مشکی رنگ را روی خود می‌دید. بااین‌حال نسخه‌های تولید انبوه این خودرو به تریم داخلی آبی و سفید مجهز خواهند بود که باعث جذابیت نمای داخلی این خودرو می‌شود. هرچند باید توجه داشت که استفاده از رنگ سفید برای روکش صندلی‌ها، آن‌ها را در معرض آلودگی شدید قرار می‌دهد.

نسخه اصلی چری تیگو ۲ پرو یا همان ام وی ام X۲۲ پرو، یک رکاب جانبی داشت تا به سرنشینان برای سوارشدن به خودرو یا پیاده‌شدن از آن کمک کند. این رکاب چندان کاربردی به نظر نمی‌رسید و در ایکس ۳۳ کراس حذف شده است. حذف این رکاب اقدامی پسندیده است، اما یک سؤال را پیش می‌آورد: چرا خودرو گران‌تر آپشن‌های کمتری دارد؟

نسخه دنده‌ای ام وی ام ایکس ۳۳ کراس که در اختیار دیجیاتو قرار داشت، فاقد بسیاری از آپشن‌های نسخه اتوماتیک بود. برای مثال دوربین ۳۶۰ درجه یا سیستم ورود و استارت بدون کلید از این نسخه حذف شده‌اند. البته اگر اختلاف قیمت ۱۷۰ میلیون تومانی احتمالی بین نسخه دنده‌ای و اتوماتیک را در نظر بگیریم، ممکن است حذف این آپشن‌ها چندان برای مصرف‌کننده نهایی مهم نباشد.

مشخصات فنی، قابل اعتماد

ام وی ام X۳۳ کراس در قالب دو نسخه اتوماتیک و دنده‌ای به بازار عرضه می‌شود که هر دو نسخه آن مشخصات فنی مشابهی نسبت به ام وی ام X۲۲ پرو دارند. ما در دیجیاتو نسخه دنده‌ای این خودرو را در اختیار داشتیم. این نسخه به موتور ۱.۵ لیتری تنفس طبیعی چهار سیلندر به همراه گیربکس ۵ سرعته دستی مجهز است؛ بنابراین از نظر مشخصات فنی، ام وی ام X۳۳ کراس دنده‌ای و ام وی ام X۲۲ پرو دنده‌ای مشخصات فنی یکسانی دارند. البته طبق کاتالوگ‌های ارائه‌شده از سوی مدیران خودرو، پیشرانه در ایکس ۳۳ کراس راندمان بالاتری تولید می‌کند.

تست و بررسی ام وی ام X۳۳ کراس؛ کراس‌اووری با طراحی متفاوت

حداکثر راندمان موتور ام وی ام X۳۳ کراس برابر با ۱۱۶ اسب بخار قدرت و ۱۴۵ نیوتن متر گشتاور است. این پیشرانه ۱.۵ لیتری علاوه بر ایکس ۲۲، روی آریزو ۵ دنده‌ای و همچنین ام وی ام ۳۱۵ نیز نصب شده بود. البته اکنون موتور خودرو به سامانه زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌ها یا VVT-i مجهز شده است که عملکرد کاری آن را افزایش می‌دهد. این پیشرانه تاکنون عملکرد موفقی را از خود به اجرا گذاشته است و مشتریان قادرند به آن اعتماد کنند.

البته بایستی توجه داشت که ترکیب موتور ۱.۵ لیتری تنفس طبیعی و گیربکس دنده‌ای، چندان مد نظر ساکنین شهر‌های بزرگ نخواهد بود. با این حال ساکنین شهر‌های کوچک و متوسط یا افرادی که استفاده دائم از اتومبیل ندارند، نسخه دنده‌ای ایکس ۳۳ کراس را خودرویی جذاب برای استفاده بلندمدت خواهند دید. جزئیات بیشتری از مشخصات فنی این هاچ‌بک کراس را در بخش بعد ارائه کرده‌ایم.

تست و بررسی ام وی ام X۳۳ کراس در مسیر، همانند همیشه

تجربه رانندگی با ام وی ام X۳۳ کراس نکته جدیدی را برای شما به همراه نخواهد داشت، به خصوص اگر سابقه رانندگی با ام وی ام X۲۲ یا ام وی ام ۳۱۵ را در کارنامه خود داشته باشید. شاید نخستین پرسش مصرف‌کنندگان درباره این خودرو، شتاب آن باشد. در پاسخ باید گفت که شتاب و کشش ایکس ۳۳ کراس دنده‌ای همانند دیگر خودرو‌های این رده قیمتی است و تفاوت خاصی با آن‌ها ندارد؛ بنابراین از نظر کشش، انتظار مواجه شدن با شرایطی همچون پژو ۲۰۷ دنده‌ای را ایکس ۲۲ پرو دنده‌ای را باید داشت.

تست و بررسی ام وی ام X۳۳ کراس؛ کراس‌اووری با طراحی متفاوت

مصرف سوخت خودرو یکی از مزایای آن به حساب می‌آید. این هاچ‌بک کراس یا کراس‌اوور کامپکت به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش، حدود ۷.۵ لیتر بنزین می‌سوزاند که رقم مطلوبی به حساب می‌آید. باید توجه داشت که این خودرو پیشرانه توربوشارژر نیز ندارد و بنابراین از دردسر‌های نگهداری این نوع موتور‌ها در امان خواهید بود.

سیستم کنترل پایداری که یکی از الزامات هاچ‌بک کراس‌ها است، در ام وی ام X۳۳ کراس عملکرد مطلوبی دارد. سواری این خودرو نیز مطابق انتظاری که از یک هاچ‌بک بلندقامت داریم، خشک ارزیابی می‌شود. نکته منفی در مورد رانندگی این خودرو، کورس بالای دنده‌هاست که باعث شده تا شتاب خودرو در مقایسه با انتظارات راننده کاهش یابد. درصورتی‌که این مسئله به‌صورت نرم‌افزاری قابل حل باشد، نسخه‌های بعدی ایکس ۳۳ کراس شتاب و کشش بهتری را نسبت به سری اول تجربه خواهند کرد.

جمع‌بندی تست و بررسی ام وی ام X۳۳ کراس، پیروزی شکست‌آمیز!

پیروزی شکست‌آمیز به‌نوعی از پیروزی گفته می‌شود که به‌دلیل تلفات و هزینه‌های بالا، تفاوتی با شکست ندارد. مدیران خودرو نیز با ارائه قیمت‌های گران‌مایه برای محصولات جدید خود، آن‌ها را در معرض چنین رویه‌ای قرار داده است. متأسفانه ایکس ۳۳ کراس نیز از این قاعده پیروی می‌کند.

تست و بررسی ام وی ام X۳۳ کراس؛ کراس‌اووری با طراحی متفاوت

درحال‌حاضر قیمت ام وی ام X۲۲ پرو دنده‌ای از سوی مدیران خودرو ۷۰۶ میلیون تومان اعلام شده است. با توجه به اینکه ام وی ام X۳۳ کراس یک رده بالاتر از ایکس ۲۲ قرار می‌گیرد، بایستی انتظار نرخی بیشتر را برای این خودرو داشته باشیم.

قیمت، رقبای فعلی و احتمالی

قیمت ام وی ام X۳۳ کراس دنده‌ای از سوی مدیران خودرو معادل ۸۵۰ میلیون تومان اعلام شده است. ام وی ام X۳۳ کراس اتوماتیک نیز ۹۴۱ میلیون تومان قیمت دارد؛ بنابراین نسخه ارتقا یافده ام وی ام X۲۲ پرو، ۱۲ درصد در تیپ دنده‌ای و ۷ درصد در تیپ اتوماتیک گران‌تر از نسخه ساده تعیین شده است. البته در زمان نگارش این مطلب یعنی پاییز ۱۴۰۲، هنوز نسل چهارم ایکس ۳۳ به صورت انبوه وارد بازار نشده است و قیمت آن در بازار آزاد مشخص نیست.

تست و بررسی ام وی ام X۳۳ کراس؛ کراس‌اووری با طراحی متفاوت

جدی‌ترین رقیب ام وی ام ایکس ۳۳ کراس در این رده قیمتی، BAC X۳ Pro از خودروسازان بم خواهد بود. این کراس‌اوور با قیمت تقریبی ۹۰۰ میلیون الی یک میلیارد تومان آماده عرضه به بازار است تا محصول مدیران خودرو را تحت فشار قرار دهد؛ بنابراین در نبرد دو کراس‌اوور هم‌قیمت، برتری روی کاغذ با خودرویی است که به صورت انبوه و با قیمت رقابتی وارد بازار شود. لازم به ذکر است که انواع مختلف پژو ۲۰۷ دنده‌ای نیز با با قیمتی بین ۵۵۰ الی ۶۵۰ میلیون تومان از بازار آزاد قابل خریداری هستند.

البته مدیران خودرو در این رقابت دست خالی نخواهد بود. این شرکت به لطف دو مزیت خود یعنی عرضه انبوه و شرایط فروش اعتباری، می‌تواند همچنان در این بازی حضور داشته باشد. بااین‌حال نباید از یاد برد که نسل چهارم ام وی ام ایکس ۳۳، نمی‌تواند به اندازه نسل‌های قبلی خود راحت فروخته شود. رقبای این خودرو کم کم از راه می‌رسند و البته قیمت بالای این محصول نیز در موفقیت آن تردید ایجاد می‌کند.

fararu.com منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا