جامعه و فرهنگ

دلایل ترس از پرواز و روش‌های درمان فوبیای پرواز


 رئیس سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در این باره از برگزاری دوره فشرده درمان اختلال ترس از پرواز خبر داد و گفت: این دوره آموزشی در ۲۰ ساعت به صورت نظری و مواجهه علمی برگزار می‌شود.

به گزارش همشهری آنلاین، دکتر مسعود حبیبی با بیان این که ترس از پرواز تنها هراس از سقوط هواپیما نیست و دلایل دیگری هم دارد، بیان کرد: تعدادی از افراد از هواپیماربایی می‌ترسند، عده‌ای نگران خوابیدن خلبان هستند، برخی از باز نشدن چرخ و یا آتش‌سوزی در هواپیما و بعضی‌ها هم از ارتفاع و از مکان بسته هراس دارند. تعدادی هم تمامی این موارد را با هم دارند.

حبیبی افزود: فارغ از اینکه دلایل این ترس چه باشد راه درمان شناخته شده است. روش‌های گوناگون در علم روانشناسی برای کمک به درمان اینگونه ترس‌های مرضی یا به اصطلاح فوبیا وجود دارد. از تکنیک‌های تغییر نگرش و رفتار گرفته تا حساسیت‌زدایی تدریجی، مواجهه‌تراپی و پارادوکس درمانی همگی روش‌های درمان این عارضه است.

رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه این سازمان با هدف یاری رساندن به این علاقه‌مندان این موضوع و همکاری شرکت هواپیمایی هما به عنوان حمایت‌کننده از این طرح، نسبت به طراحی و اجرای دوره آموزشی درمانی هراس پرواز اقدام کرده است، تاکید کرد: این دوره آموزشی ۲۰ ساعته شامل ۱۴ ساعت نظری برای آگاه‌سازی و توانمندسازی روانی با رویکرد ptc یا به عبارتی همان پارادوکس درمانی است و ۶ ساعت باقیمانده در دو بخش ۳ ساعته در محل فرودگاه مهرآباد برگزار خواهد شد.

وی عنوان کرد: در بخش اول، فراگیران در هواپیمای ساکن حضور خواهند داشت و با خلبان، کادر پرواز و روانشناسان مربوط به گفتگو و طرح نگرانی‌های خود خواهند پرداخت. در بخش دوم که با فاصله یک هفته‌ای اجرا می‌شود، فراگیران در فضای شبیه‌سازی شده پرواز (سیمولاتور هواپیما) حضور و در کنار خلبان، پرواز شبیه‌سازی شده را تجربه می‌کنند.

بنابر اظهارات حبیبی، شرکت کنندگان در این دوره آموزشی درمانی با بهره‌مندی از فرصت ایجاد شده براساس همکاری دانشگاه و صنعت هوایی کشور، می‌توانند رهایی از ترس مرضی و غیرمنطقی پرواز را به خود هدیه دهند، همچنین حداکثر ظرفیت پذیرش این دوره ۲۰ نفر است. متقاضیان می‌توانند از طریق تلفن ۰۲۱۸۸۳۰۷۹۸۳ نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

fararu.com منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا