تکنولوژِی

رمز و راز جیوه: آن عنصر سمی در ماهی تن وجود دارد


فرارو- این عنصر سمی با استخراج و سوزاندن زغال سنگ آزاد می‌شود و به اقیانوس ختم می‌شود و در آنجا در ماهی‌ها تجمع پیدا می‌کنند. سطوح جیوه به طور چشمگیری در جو کاهش یافته، اما از سال ۱۹۷۱ میلادی در ماهی تن ثابت باقی مانده است.

به گزارش فرارو به نقل از بی بی سی، کارشناسان می‌گویند جیوه بسیار قدیمی در اعماق اقیانوس کمین کرده و در آب‌هایی که ماهی تن در آن شنا می‌کنند سرازیر می‌شود.  جیوه‌ای که وارد اکوسیستم‌های دریایی می‌شود به متیل جیوه تبدیل می‌شود که خطرناک‌ترین شکل آن ماده شیمیایی است. هنگامی که ماهی‌های تن طعمه‌های آلوده به جیوه را مصرف می‌کنند آن عنصر در آن‌ها تجمع پیدا می‌کند. جیوه یک تهدید خاص برای نوزادان متولد نشده و کودکان کوچک است، اما هم چنین با بیماری‌های قلبی – عروقی در بزرگسالان مرتبط است. نگرانی‌ها در مورد قرار گرفتن در معرض جیوه باعث شده که دولت‌های سراسر جهان تلاش کنند فعالیت‌هایی را که این ماده شیمیایی را در جو منتشر می‌کنند کاهش دهند.

منابع عمده جیوه عبارتند از استخراج زغال سنگ و طلا،  سوزاندن زغال سنگ،  صنعت و بازیافت زباله. حتی سوزاندن اجساد انسان با مواد پرکننده آمالگام نیز به میزان جیوه موجود در هوا می‌افزاید. محدودیت‌های اعمال شده بر بسیاری از این فعالیت‌ها باعث شده  که میزان انتشار گاز‌های گلخانه‌ای در جو از سال ۱۹۹۰ حدود ۹۰ درصد کاهش یابد. محققان برای این که ببینند آیا این اقدامات تاثیری بر سطح جیوه در ماهی تن داشته است یا خیر داده‌های تقریبا ۳۰۰۰ نمونه ماهیچه تن ماهی صید شده در اقیانوس آرام، اطلس و اقیانوس هند از جمله اسکیپ جک، چشم درشت و زرد باله  (گیدر) را مورد بررسی قرار دادند که مجموعا  ۹۴ درصد  صید ماهی تن جهانی را تشکیل می‌دهند.

مطالعه تازه  در تضاد با نتیجه سایر تحقیقاتی بوده که نشان می‌دهند سطوح جیوه در برخی از گونه‌های ماهی تن در حال کاهش بوده اند. اکنون  داده‌های بسیار بیش تر، سال‌های نمونه برداری بیش‌تر و هم چنین طیف وسیع تری از اندازه‌های ماهی وجود دارند. این بسیار مهم است، زیرا جیوه در طول عمر حیوان تجمع می‌یابد. بنابراین، داشتن طیف وسیعی از ماهی‌های با اندازه مختلف اهمیت دارد.

دانشمندان موسسه تحقیقات ملی فرانسه برای توسعه پایدار دریافتند که جدا از افزایش سطح جیوه در شمال غربی اقیانوس آرام در اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی سطح آن عنصر در ماهی تن در فاصله سال‌های ۱۹۷۱ تا ۲۰۲۲ میلادی ثابت باقی مانده که به افزایش انتشار جیوه در آسیا مرتبط است که خود ناشی از افزایش مصرف زغال سنگ برای تامین انرژی است.

به گفته محققان سطوح ثابت جیوه ممکن است ناشی از انتشار چندین دهه‌ای باشند. این مقدار عظیم جیوه میراثی می‌باشد که در اقیانوس‌های زیرسطحی عمیق‌تر است. این جیوه با سطح اقیانوس مخلوط می‌شود جایی که ماهی تن هنگام تغذیه شنا می‌کند. به همین دلیل است که شما منبع مداومی از این جیوه تاریخی دارید که دهه‌ها یا قرن‌ها پیش منتشر شده است.

“به آرامی تثبیت کنید”

“آن لورن” یکی از نویسندگان مقاله مرتبط با آن پژوهش از موسسه تحقیقات ملی فرانسه برای توسعه پایدار می‌گوید:”مطالعه ما نشان می‌دهد که برای مشاهده کاهش سطح جیوه ماهی تن به کاهش گسترده انتشار جیوه نیاز داریم. حتی با کاهش گسترده انتشار جیوه نتایج ما نشان می‌دهد که پیش از مشاهده تغییر در سطح جیوه ماهی تن باید صبور باشیم. به طور کلی وضعیت انتشار جیوه شبیه به وضعیت انتشار دی اکسید کربن است. اگر انتشار به شدت متوقف شود دی اکسید کربن در جو به آرامی تثبیت می‌شود و در نهایت شروع به کاهش می‌کند”.

fararu.com منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا