سلامت

روش جدید برای درمان طولانی مدت دیابت


محققان انجمن شیمی آمریکا، در مطالعه اخیر خود نشان داده اند: هدف قرار دادن جمعیت خاص و واکنش پذیری از مولکول ‌های کبد می ‌تواند مقاومت به انسولین را در سلول‌ های کبدی انسان و موش ‌های دیابتی معکوس کند و در نتیجه مسیر جدیدی را برای درمان این بیماری مزمن ارائه می دهد.

دیابت نوع 2 زمانی رخ می دهد که بدن حساسیت خود را نسبت به انسولین که مسئول تنظیم قند خون است، از دست بدهد. نتایج برخی تحقیقات، نشان داد: مقاومت به انسولین می ‌تواند توسط گونه‌ های فعال اکسیژن (ROS) ایجاد شود؛ ROS، مولکول های بسیار ناپایدار و مبتنی بر اکسیژن هستند که عمدتاً توسط میتوکندری ‌تولید می ‌شوند.

محققان قصد داشتند یک استراتژی درمانی بسیار موثر و طولانی مدت ایجاد کنند که به طور بالقوه بتواند حساسیت به انسولین را بازگرداند و دیابت نوع 2 را درمان کند. پس از بررسی ها، تیم تحقیقاتی دریافت که رویکرد جدید آنها قادر به پاکسازی ROS و همچنین بازیابی سطح طبیعی گلوکز خون است. علاوه بر این، علائم نفروپاتی دیابتی در بیماران تقریباً به طور کامل معکوس شد و هیچ نشانه ای از تغییر وزن بدن یا آسیب به بافت ها و اندام ها در موش ها مشاهده نشد.

دانشمندان اظهار داشته اند: این کار می تواند یک استراتژی موثر را برای درمان طولانی مدت دیابت و سایر بیماری های متابولیک ارائه دهد.

یافته های تحقیقاتی این مطالعه در مجله ACS Nano منتشر شده اند.

بیشتر بخوانید:

271

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا