جامعه و فرهنگ

رگبار باران و رعد و برق هرمزگان را در بر می‌گیرد


محمد کاملی دیرستانی با توصیف پیش بینی وضعیت جوی، دریایی و دمایی استان هرمزگان و جزیره قشم افزود: شدت فعالیت این سامانه بارشی در مناطق دریایی و جزایر خواهد بود، بنابراین توصیه می‌شود با توجه به سطح هشدار نارنجی تمهیدات لازم در جزایر خلیج فارس و مناطق دریایی استان صورت پذیرد.

به گزارش ایرنا، وی ادامه داد: طبق تحلیل نقشه‌ها دریا در روز‌های دوشنبه و سه شنبه با وزش باد‌های نسبتا شدید جنوب شرقی نسبتا مواج و سرعت باد در جزایر خلیج فارس قابل ملاحظه خواهد بود و اختلال در رفت و آمد‌های دریایی نیز مورد انتظار است.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم توضیح داد: به تدریج از ساعت‌های بعدازظهر از فعالیت سامانه بارشی در جزایر غربی کاسته خواهد شد و کماکان تا صبح سه شنبه در مناطق دریایی تنگه هرمز و دریای عمان تداوم فعالیت بارشی پیش بینی می‌شود.

کاملی دیرستانی اضافه کرد: با توجه به فعالیت سامانه بارشی در روز جاری کاهش نسبی دما در طول روز و از روز سه شنبه ضمن کاهش نسبی دمای کمینه در غالب مناطق استان و افزایش نسبی دمای بیشینه مورد انتظار است.

وی کمینه دما و بیشینه رطوبت را در ایستگاه هواشناسی (فرودگاه قشم) ۱۶ درجه و ۸۹ درصد و شهر قشم را ۱۹ و ۸۱ درصد اعلام کرد.

استان هرمزگان با دارا بودن بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان (جاسک) در دریای عمان تا سواحل نیلگون خلیج فارس در شرق استان (پارسیان) و برخورداری از جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، یکی از مهم‌ترین و راهبردی‌ترین استان‌های ایران است که از جاذبه‌های منحصر به فردی، چون جنگل‌های بی همتای حرا و مرغوب‌ترین مروارید جهان و ده‌ها اثر تاریخی و طبیعی برخوردار است.

خلیج فارس با گستره نزدیک به ۲۳۷ هزار و ۴۷۳ کیلومتر مربع بین ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است و جزیره زیبای قشم، همچون نگینی بر پهنه آب‌های نیلگون آن می‌درخشد.

fararu.com منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا