تکنولوژِی

ساخت رآکتوری برای جذب گازهای همراه با کاربرد در پالایشگاه‌های نفت


مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در پژوهشگاه صنعت نفت از همکاری با شرکت پالایش نفت اصفهان به‌ منظور ساخت رآکتور جداکننده گازهای همراه به‌روش جذب آمینی خبر داد.

به گزارش ایسنا، وحیدرضا دهنوی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: پروژه‌های تعریف شده در این شرکت با کاربردی شدن دانش تولیدشده در پژوهشگاه صنعت نفت در راستای رفع نیازهای فناورانه این صنعت است از این رو این شرکت در گام نخست توانست نوعی رآکتور برای جداسازی گازهای همراه به‌ روش جذب آمینی را به تولید برساند.

به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی، وی با بیان اینکه این راکتور در سال ۱۴۰۲ از سوی پژوهشگاه صنعت نفت ارزیابی و تأیید شد، اظهار کرد: گازهای همراه، فشار بسیار پایینی داشته و برای جمع‌آوری و فرآورش آن به تجهیزات خاصی نیاز است. این رآکتور قابلیت فرآورش گازهای همراه با فشار اتمسفر را دارد که سبب برطرف‌شدن بزرگ‌ترین معضل گازهای همراه نفت شده است.

دهنوی با اشاره به امضا تفاهم‌نامه بین پالایشگاه نفت اصفهان و این شرکت دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: بر اساس این تفاهم نامه، راکتور تولید شده تا یک ماه آینده به‌ منظور بازیابی گازهای دودکش از یکی از واحدهای عملیاتی پالایشگاه نفت اصفهان، در این پالایشگاه عملیاتی می‌شود.

گاز نفتی مرتبط(APG)، یا گاز همراه، شکلی از گاز طبیعی است که با رسوبات نفتی یا به صورت محلول در نفت خام پیش از ورود به واحد بهره‌برداری یا به عنوان یک «کلاهک گازی» آزاد بالای نفت در مخزن نفتی یافت می‌شود.

انتهای پیام

www.isna.ir منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا