جامعه و فرهنگ

شهدا سند افتخار کشورند – ایسنا


ایسنا/لرستان مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان گفت: شهدا سندهای افتخار کشورند.

محسن رشیدی امروز (۱۸ تیر ماه) در جمع دانشجومعلمان لرستانی که با حضور در مقبره شهدای گمنام لرستان در آغازین روزهای ماه محرم با سیدالشهدا (ع) تجدید بیعت کردند و در قالب نوزدهمین دوره طرح ملی «ایران مرز پرگهر» که به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی لرستان برگزار شد، اظهار کرد: باید بصیرت لازم را در زمان و مکان درست و به‌موقع به جوانان ارائه دهیم، افرادی که به امام حسین (ع) کمک نکردند و سپس متوجه اشتباه خود شدند، دیگر این بصیرت فایده ندارد، بلکه باید حرکت به لحظه باشد.

وی ادامه داد: شما امروز توفیق داشتید بر تربت شهدایی حاضر شوید که برای عزت ایران اسلامی تلاش کردند و بدون هیچ چشم‌داشتی ایثار را ترسیم کردند، بالاترین رده ایثارگری این است که این شهدا جان خود را کف دست گذاشتند و تقدیم ایران اسلامی کردند.

رشیدی با اشاره به اینکه میانگین سنی شهدای گمنام بین ۱۸ تا ۲۱ سال است و فراوانی آن‌ها تا ۲۵ سال است، بیان کرد: خانواده آن‌ها آرزوها برای فرزندان خود داشتند، اما برای اعتلای نظام این مسیر را انتخاب کردند، برای یک مادر خیلی سخت است که ساک فرزندش را ببندد و او را به راهی بفرستد که بازگشتی در آن نیست، معامله با خدا همین است کسانی که با خدا معامله می‌کنند، چرتکه ننداختند و محاسبه ندارند و نداشتند.

وی با اشاره به اینکه شهدا سندهای افتخار این کشورند، اظهار کرد: اگر امروز اقتداری در نظام است مرهون خون شهدا و تلاش‌های ایثارگران، آزادگان، خانواده شهدا و ایثارگران است، اگر امروز در دنیا در مقابل استکبار قد علم کردیم به برکت خون شهداست.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان ادامه داد: ۱۷۵۰ وصیتنامه شهید را آنالیز کردیم که در بیشتر وصایای شهدا نکات کلیدی مانند ولایت‌مداری، احترام به والدین، حجاب و عفاف و پایداری و استقامت در راه اسلام دیده می‌شود.

وی گفت: هر کسی در این راه قدم بگذارد، باید سختی بکشد، سختی این است که هنوز فرزندی متولد نشده و پدر را ندیده باید بدون محبت پدری بزرگ شود، مادری که چند فرزند را در غیاب همسر بزرگ کند و تحویل جامعه دهد، باید به میان خانواده شهدا برویم که چه مشکلات و زحماتی کشیدند تا به اینجا رسیدند؛ ولی هیچ‌گاه لب به گلایه باز نکردند و فقط صبر و ایثار نشان دادند.

رشیدی با اشاره به اینکه جامعه اسلامی در کمال قدرت پا برجاست و امیدواریم بتوانیم این کاری را که شهدا انجام دادند به نسل آینده منتقل کنیم، بیان کرد: لازم است پیام شهدا را به نسل بعدی برسانیم تا انقطاع نسلی به وجود نیاید.

انتهای پیام

www.isna.ir منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا