جامعه و فرهنگ

عملیات نجات شیرخوار ۱۴ روزه از اتاق فرمان

کودک ۱۴ روزه اهوازی با راهنمایی تکنیسین اورژانس از اتاق فرمان نجات یافت. این نوزاد دچار خفگی شده بود، به سختی نفس می‌کشید، گریه نمی‌کرد و توان حرکت‌دادن دست و پایش را نداشت. این کودک با مرگ فاصله‌ای نداشت که محسن آقاجری، فرشته نجاتش شد.

به گزارش شهروندآنلاین، تکنیسینی که از اتاق فرمان، پدر و مادر نوزاد را راهنمایی کرد تا کودک شیرخوار به زندگی برگردد. صحنه‌های یاری‌رسانی تکنیسین اورژانس اهواز ثبت شده تا سکانس‌های این نجات حیرت‌انگیز به یادگار بماند و فراموش نشود. این فیلم ۲دقیقه‌ای در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌چرخد. فیلمی که نشان می‌دهد مامور ۴۰ ساله اورژانس چطور دانش و تجربه‌اش را در اختیار والدین کودک قرار می‌دهد تا صدیقه کوچولو زنده بماند.

این نخستین بار نیست که محسن آقاجری برای نجات جان انسانی از هر کوششی دریغ نمی‌کند. مکالمه این متخصص فوریت‌های پزشکی با پدر نوزاد ۱۴ روزه، این روز‌ها در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود. مکالمه‌ای دلهره‌آور و در عین حال حساس؛ آن سوی خط جان نوزاد شیرخواری در خطر بود و تنها راه نجاتش اطلاعات و تجربیات تکنیسین اورژانس بود.

شبی پر از دلهره

«انسداد‌های راه هوایی به‌علت مشکلات حاد و مزمنی که می‌تواند ایجاد کند، همیشه به‌عنوان یکی از اورژانس‌های بسیار مهم شناخته می‌شود»، این جمله را محسن آقاجری می‌گوید، مردی که ۱۸سال سابقه کار در فوریت‌های پزشکی اهواز را دارد. «ساعت نزدیک ۱۰ شب بود که مردی با فوریت‌های پزشکی تماس گرفت. او وحشت‌زده و پر از دلهره بود. بریده‌بریده صحبت می‌کرد و استرس زیادی داشت.

نوزاد شیرخوارش دچار انسداد راه هوایی شده بود. شیر داخل گلو و نای بچه پریده بود و والدینش هیچ کاری نمی‌توانستند انجام دهند. ظاهر نوزاد تغییر کرده و لب‌ها و صورتش کبود شده بود. توان حرکتی‌اش را هم از دست داده بود. نوزاد دچار خفگی شده بود. مادر پس از شیردهی او را روی تخت خوابانده بود، اما با کبودی صورت صدیقه روبه‌رو شده بود.»

عملیات نجات از اتاق فرمان

عملیات نجات پای تلفن

خانواده کوچک آقای وارسته بسیار ترسیده بودند. پدر سعی می‌کرد نکته‌به‌نکته مراحل کمک‌های اولیه را به‌درستی انجام دهد. کمک‌هایی که از سوی محسن آقاجری بیان می‌شد.

«اکسیژن مهم‌ترین ماده برای عملکرد سالم تمام اجزای بدن و به‌ویژه مغز است. اگر سلول‌های مغزی ۶ تا ۱۰ دقیقه بدون اکسیژن باشند، منجر به آسیب‌های دائمی و درنهایت مرگ‌مغزی می‌شوند. موردی که برای صدیقه پیش‌بینی می‌شد. اگر ثانیه‌ای کمک‌های اورژانسی دیرتر عملی می‌شد، این نوزاد دیگر زنده نمی‌ماند.

در صورت بروز انسداد راه هوایی با هر جسم خارجی، برای رساندن دوباره اکسیژن به ریه و ارگان‌های بدن، انجام اقدامات اولیه و صحیح برای کمک به فرد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای زنده‌ماندن این کودک ۱۴ روزه دو راه وجود داشت، اما در وهله اول برای رساندن اکسیژن به ریه‌ها باید راه هوایی گلوی نوزاد باز می‌شد.»

با انجام مراحل نجات، همزمان آدرس خانه آقای وارسته‌نژاد هم ثبت شد تا ماموران اورژانس برای احیای نوزاد ۱۴روزه به بالینش بروند. تکنیسین باسابقه اهوازی با گزارش این تلفن به دیگر کارشناسان فوریت‌های پزشکی، از پشت خطوط تلفن کلمه‌به‌کلمه مراحل عملیات نجات را به پدر نوزاد ۱۴روزه دیکته کرد.

محسن آقاجری از مراحل نجات کودک می‌گوید. «شکم نوزاد را فشار ندهید. بچه را به‌صورت خوابیده به شکم روی ساعد یک دست، با تکیه بر ران خود قرار دهید. سر نوزاد را به سمت پایین مایل کرده و بدن را نیز مقداری به سمت پایین بیاورید. با انگشتان دست، مراقب سر و گردن نوزاد باشید. با کف دست دیگر به بین دو کتف نوزاد ۵ ضربه بزنید.»

عملیات نجات از اتاق فرمان

اجرای مانور دوم

مرحله نخست، گام موثری برای نجات صدیقه نبود. آقاجری از مانور دیگری برای بازگشت نوزاد شیرخوار استفاده می‌کند. در آنسوی خط وحشت زیادی به‌پاست. دلهره مرگباری که در پشت اتاق فرمان اورژانس اهواز هم حاکم می‌شود.

««۵ بار ضربه به پشت زده شد، اما انسداد رفع نشد. سریع خواستم نوزاد را بچرخانند، پاهایش را به سمت بالا بگیرند و چند ضربه کوچک به پشتش بزنند. همانند نوزادی که تازه متولد می‌شود و پزشکان با انجام این کار باعث گریه نوزاد می‌شوند. همزمان با این عملیات صدای گریه نوزاد را از پشت تلفن شنیدم. سر از پا نمی‌شناختم. خوشحال بودم که نوزادی را نجات دادم و مادر و پدری در این لحظه شادترین انسان‌های روی زمین هستند.

با تمام‌شدن عملیات از اتاق فرمان فوریت‌های پزشکی اهواز، تیم تخصصی تکنیسین‌های اورژانس هم به محل زندگی خانواده آقای وارسته‌پور رسیدند تا از نزدیک صدیقه کوچولو را معاینه کنند.» پس از انتشار فیلم عملیات نجات آقاجری، خانواده وارسته‌پور با فرشته نجات نوزادشان تماس گرفتند، از اقدام زندگی‌بخش کارشناس فوریت‌های پزشکی تقدیر کردند و حالا قصد دارند به اورژانس اهواز بروند.

عملیات نجات از اتاق فرمان

دیگر اقدامات نجات‌بخش

این نخستین‌بار است که آقاجری نجات‌بخش نوزادی از پشت خطوط فوریت‌های پزشکی اهواز شده، اما پیش از این هم جان‌های بسیاری را نجات داده است. دو روز پیش هم خانه‌به‌خانه به‌دنبال بیماری می‌گشت که تنها آدرس نامفهومی از او ثبت شده بود. «شب بود که زنی با اورژانس تماس گرفت و گفت مسموم شده است. او آدرس داد، اما کامل نبود و پلاک و واحد را نگفته بود. پس از قطع مکالمه‌اش هم هر چه تماس گرفتیم پاسخگو نبود.

به نشانی که داده بود، رفتیم. در آن کوچه ۳۲ خانه وجود داشت. زنگ تک‌تک خانه‌ها را زدیم تا بیمار مسموم را پیدا کنیم. در یکی از این خانه‌ها این زن در اتاق پشتی دست به‌خودکشی زده بود و خانواده‌اش هم خبر نداشتند. همگی در پذیرایی نشسته بودند و بی‌خبر از همه جا بودند که به سرعت رفتیم و اقدامات نجات را انجام دادیم. این زن را به بیمارستان انتقال دادیم و هم‌اکنون حالش مساعد است.»

اهمیت فوریت‌های پزشکی

محسن آقاجری از اهمیت فوریت‌های پزشکی و آشنایی با مفهوم آن می‌گوید: «در حوادث و اتفاق‌های غیرمنتظره، ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی، به‌علت وخامت اوضاع و شرایط، بیماران یا مصدومان نیاز به اقدامات فوری پزشکی دارند.

فوریت‌های پزشکی به شرایط و وضعیتی اطلاق می‌شود که مرگ و زندگی مصدوم یا بیمار به امدادرسانی در زمان کوتاهی بستگی دارد و عدم‌خدمات‌رسانی به‌موقع می‌تواند منجر به از دست رفتن حیات مصدومان و بیماران شود، از این‌رو حضور و اقدام سریع کارشناسان و متخصصان فوریت‌های پزشکی اهمیت بسیاری است.

در این قبیل رویداد‌ها چنانچه خدمات پزشکی به‌موقع و سریع ارائه نشود، به مرگ مصدومان و بیماران می‌انجامد.»

fararu.com منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا