اخبار ایران و جهان

فیلم| مرتفع‌ترین کمپ اورست پر از زباله‌های یخ زده است


فیلم| مرتفع‌ترین کمپ اورست پر از زباله‌های یخ زده است

آفتاب‌‌نیوز :

به گفته یک شرپا که تیمی را برای پاکسازی زباله‌ها و کشف اجساد یخ زده در اورست رهبری می‌کند، مرتفع‌ترین کمپ در بلندترین کوه جهان مملو از زباله است که پاکسازی آن سال‌ها طول می‌کشد.

شرپا‌ها با بودجه دولت نپال ۱۱ تن زباله، چهار جسد و یک اسکلت را از اورست در فصل صعود امسال خارج کردند.

آنگ بابو شرپا، که تیم شرپا‌ها را رهبری می‌کرد، گفت که ممکن است ۴۰ تا ۵۰ تن زباله هنوز در اورست وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه زباله‌ها به صورت لایه لایه و در ارتفاع ۸۰۰۰ متری به صورت یخ زده هستند، گفت: زباله‌های باقی مانده در آنجا بیشتر چادر‌های قدیمی، بسته بندی مواد غذایی و کارتریج‌های گاز، کپسول‌های اکسیژن، بسته‌های چادر و طناب‌هایی است که برای کوهنوردی استفاده می‌شود.

از زمانی که اورست برای اولین بار در سال ۱۹۵۳ فتح شد، هزاران کوهنورد از آن بالا رفته اند و بسیاری از آن‌ها چیزی بیش از ردپای خود را در آنجا به جای گذاشته اند.

در سال‌های اخیر، الزام دولت مبنی بر اینکه کوهنوردان زباله‌های خود را بازگردانند، همراه با افزایش آگاهی کوهنوردان در مورد محیط‌زیست، میزان زباله‌های به جا مانده را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. با این حال، در دهه‌های قبل چنین نبود.

آنگ بابو گفت: بیشتر زباله‌ها مربوط به کوهنوردان قدیمی‌تر است.

آنگ بابو گفت که آب و هوا چالش بزرگی برای کار آن‌ها است. در ارتفاعات اورست باد‌ها می‌توانند به سرعت به شرایط کولاک تبدیل شوند و دما پایین بیاید.

وی گفت: ما باید منتظر آب و هوای خوب باشیم، زمانی که خورشید پوشش یخ را آب می‌کند. اما انتظار طولانی در آن شرایط ممکن نیست. ماندن طولانی مدت با سطح اکسیژن بسیار پایین دشوار است. کندن زباله نیز کار بزرگی است، زیرا در داخل یخ زده است و شکستن بلوک‌ها آسان نیست.

او گفت که حفاری یک جسد که در حالت ایستاده یخ زده بود، دو روز طول کشید. در قسمتی از راه، تیم مجبور شد به دلیل بدتر شدن آب و هوا به کمپ‌های پایین‌تر عقب نشینی کند و پس از بهبود وضعیت دوباره به کار خود ادامه دهد.

جسد دیگر بسیار بالاتر در ارتفاع ۸۴۰۰ متری قرار داشت و ۱۸ ساعت طول کشید تا آن را به کمپ ۲ بکشند، جایی که یک هلیکوپتر آن را به پایین منتقل کرد.

از ۱۱ تن زباله حذف‌شده، سه تن اقلام تجزیه‌پذیر به روستا‌های نزدیک پایگاه اورست منتقل شد و هشت تن باقی‌مانده توسط باربر‌ها حمل و سپس با کامیون‌ها به کاتماندو برده شد.

aftabnews.ir منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا