اخبار ایران و جهان

نخست وزیر جدید انگلیس این هفته با بایدن دیدار می‌کند


نخست وزیر جدید انگلیس این هفته با بایدن دیدار می‌کند

آفتاب‌‌نیوز :

جان کربی سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: کایر استارمر، نخست‌وزیر جدید انگلیس روز چهارشنبه برای اولین بار با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید دیدار خواهد کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه در تماس تلفنی با کایر استارمر، نخست‌وزیر جدید انگلیس با تبریک پیروزی قاطع حزبش در انتخابات سراسری، در باره ادامه حمایت از اوکراین گفتگو کرد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای با اشاره به اجلاس سه روزه سران ناتو که از روز سه شنبه آغاز می‌شود، گفت: رئیس جمهور آمریکا مشتاقانه در انتظار استقبال از استارمر نخست وزیر انگلیس در نشست هفتاد و پنجمین سالگرد ناتو در واشنگتن است.

بر اساس این بیانیه، بایدن و استارمر مجددا بر “روابط ویژه” بین دو کشور تاکید کردند و رئیس جمهور آمریکا گفت که “منتظر همکاری نزدیک با استارمر در مورد همه مسائل مهم است. “

کاخ سفید افزود: دو طرف بر حمایت مستمر خود از اوکراین برای مبارزه با تجاوز بی امان روسیه تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، حزب کاگر اکثریت گسترده‌ای را در انتخابات روز گذشته از ۶۵۰ کرسی پارلمان بدست آورد که این موضوع به استعفای ریشی سوناک نخست وزیر سابق منجر شد.

انگلیس از زمان آغاز جنگ اوکراین، به بازیگر فعالی در عرصه این نبرد تبدیل شده و با اتخاذ مواضع ضد روسی، ارسال تسلیحات و تجهیزات نظامی و اعمال تحریم علیه روسیه به تنش و درگیری‌ها دامن زده است. این کشور تاکنون بیش از یکهزار و ۱۰۰ شهروند روس و بیش از ۸۰۰ سازمان دولتی روسیه را تحریم کرده است.

جنگ اوکراین که بیش از یک سال از آغاز آن می‌گذردِ، در پی بی‌توجهی غرب نسبت به نگرانی‌های امنیتی مسکو و گسترش نیرو‌های ناتو تا نزدیکی مرز‌های روسیه کلید خورد. مسکو در پی نادیده گرفتن دغدغه‌های امنیتی خود از سوی غرب و به ویژه آمریکا در ۵ اسفند ۱۴۰۰ به اوکراین حمله برد.

طی این مدت کشور‌های عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از جمله آمریکا با کنار گذاشتن گزینه دیپلماتیک برای برقراری صلح، با حمایت‌های هنگفت نظامی از کی‌یف بر ادامه این جنگ افروزی ادامه داده و اکنون با تجهیز اوکراین به سلاح‌های پیشرفته‌تر و سنگین‌تر نظامی، آشکارا سیاست تحریک کرملین را دنبال می‌کنند.

aftabnews.ir منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا