تکنولوژِی

نقشه برداری از کوه‌های یخ بزرگ؛ ده هزار برابر سریع‌تر از انسان‌ها

یکی از مزایای بزرگ برخی از مدل‌های هوش مصنوعی این است که می‌توانند وظایف ساده یا زمان‌بر را به‌سرعت انجام دهند؛ البته نه آن‌طور که براساس یک ورودی متنی کوتاه آثار «هنری» افتضاح تولید می‌کنند. پژوهشگران دانشگاه لیدز از یک شبکه عصبی رونمایی کرده‌اند که می‌تواند در ۰.۰۱ ثانیه از کوه‌های یخ بزرگ نقشه تهیه کند.

به گزارش دیجیاتو، دانشمندان می‌توانند موقعیت کوه‌های یخ بزرگ را به‌طور دستی دنبال کنند. برای مثال، یکی از کوه‌های یخ که در این پروژه مورد بررسی قرار گرفت، وقتی یک دهه قبل از جنوبگان جدا شد وسعتی به اندازه سنگاپور داشت. اما دنبال‌کردن تغییرات مساحت و ضخامت کوه‌های یخ – مقدار آب و مواد مغذی که وارد آب می‌کنند – به‌طور دستی ممکن نیست.

کوه‌های یخ اجزای کلیدی محیط جنوبگان هستند. آن‌ها روی فیزیک، شیمی، زیست، اقیانوس و عملیات دریایی در آن‌جا تأثیرگذار هستند. درنتیجه تعیین موقعیت و نظارت بر وسعت آن‌ها مهم است تا مشخص شود چه مقدار آبی را وارد اقیانوس می‌کنند.

تصویر ماهواره‌ای ناسا از جداشدن یک کوه یخ به بزرگی سنگاپور از قطب جنوب در سال ۲۰۱۳.

این شبکه عصبی می‌تواند از کوه‌های یخ بزرگ ۱۰,۰۰۰ برابر سریع‌تر از انسان‌ها نقشه‌برداری کند

نقشه‌برداری از کوه‌های یخ

تا پیش‌ازاین، نقشه‌برداری دستی کوه‌های یخی از روش‌های اتوماتیک دقیق‌تر بود. اما برای یک تحلیل‌گر چند دقیقه طول می‌کشد تا طرح یک کوه یخ را ترسیم کند. این کار هنگامی زمان‌بر و طاقت‌فرسا می‌شود که باید چندین کوه یخ را زیر نظر گرفت.

پژوهشگران با استفاده از تصاویر ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۱ متعلق به آژانس فضایی اروپا الگوریتمی به نام U-net را تمرین دادند. آن‌ها این الگوریتم را روی ۷ کوه یخ آزمایش کردند. کوچک‌ترین آن‌ها مساحتی تقریباً برابر با برن سوئیس داشت و بزرگ‌ترین آن‌ها تقریباً به اندازه هنگ‌کنگ بود.

آن‌ها می‌گویند که این مدل، با دقت ۹۹ درصد، تلاش‌های قبلی را برای اتوماسیون پشت‌سر می‌گذارد. مدل‌های قبلی نمی‌توانستند تفاوت بین کوه‌های یخ را با یخ‌ها و دیگر پدیده‌های دریا تشخیص دهند. همچنین این مدل نقشه‌برداری کوه‌های یخ را ۱۰,۰۰۰ برابر سریع‌تر از انسان‌ها انجام می‌دهد.

توانایی نقشه‌برداری اتوماتیک محدوده کوه‌های یخ با سرعت بالا دانشمندان را قادر می‌سازد تا تغییرات سطح کوه‌های یخ غول‌پیکر را سریع‌تر زیر نظر بگیرند و این کار راه را برای کاربرد‌های عملیاتی باز می‌کند.

fararu.com منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا