تکنولوژِی

همکاری دوربین‌های ناسا برای ثبت تصویری حیرت‌انگیز از نیمه پنهان ماه


دوربین‌های قدرتمند مدارگرد قمری ناسا به تازگی تصاویری شگفت انگیز از نیمه پنهان ماه شکار کرده‌اند که جزئیات بی‌سابقه‌ای را نشان می‌دهند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ناسا، تصاویر جدید، قدرت دو دوربین مدارگرد ماه ناسا را که با هم کار می‌کنند، نشان می‌دهد.

این تصاویر توسط «دوربین مدارگرد شناسایی ماه»(LROC) و دوربین ShadowCam که یکی از ابزار ناسا بر روی فضاپیمای موسسه تحقیقات هوافضای کره جنوبی به نام دانوری(Danuri) است، به دست آمده است.

دوربین مدارگرد شناسایی ماه می‌تواند تصاویر دقیقی از سطح ماه بگیرد، اما توانایی محدودی برای عکاسی از بخش‌های سایه‌دار ماه که هرگز نور مستقیم خورشید را دریافت نمی‌کنند، دارد. اما دوربین ShadowCam ۲۰۰ برابر بیشتر از دوربین مدارگرد شناسایی ماه به نور حساس است و می‌تواند در این شرایط بسیار کم‌نور با موفقیت عمل کند و ویژگی‌هایی را آشکار کند که برای LROC قابل مشاهده نیستند.

با این حال، حساسیت دوربین ShadowCam به نور باعث می‌شود که قادر به گرفتن تصاویری از بخش‌هایی از ماه که مستقیماً توسط نور خورشید روشن شده‌اند، نباشد.

بنابراین با بهینه‌سازی هر یک از این دو دوربین متناسب با شرایط نوری خاصی که در نزدیکی قطب‌های کره ماه وجود دارد، تحلیلگران می‌توانند تصاویر هر دو ابزار را با هم ترکیب کنند تا جزئیات بی‌سابقه‌ای از منطقه قطب جنوب تنها ماهواره طبیعی زمین را آشکار کنند.

گفتنی است که این نمای هوایی از سطح ماه که در رنگ‌های سیاه، سفید و خاکستری ثبت شده است، دهانه شکلتون(Shackleton) را به نمایش گذاشته است.

مناطق سایه‌دار دائمی در این تصویر، مانند کف و دیواره‌های دهانه شکلتون، به دلیل قدرت دوربین ShadowCam با چنین جزئیاتی قابل مشاهده هستند.

در مقابل، مناطقی مانند لبه و کناره‌های این دهانه که در این تصویر نور خورشید روی آنها تابیده، محصول تصاویر جمع‌آوری‌شده توسط LROC هستند.⁣

انتهای پیام

www.isna.ir منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا