جامعه و فرهنگ

وعده‌ای برای تغییر وضعیت مقابل دانشگاه تهران


برنامه‌های اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران برای هفته کتاب اعلام شد. رئیس اتحادیه در این نشست درباره برخورد با بساط‌گستران کتاب گفت: امیدواریم به زودی از وضعیت اسفناک مقابل دانشگاه تهران دربیاییم.

به گزارش ایسنا، نشست خبری تشریح برنامه‌های اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در هفته کتاب با حضور ابراهیم کریمی رئیس اتحادیه، و حسن قربانی نایب رئیس دوم امروز (دوشنبه ۲۲ آبان) در ساختمان اتحادیه برگزار شد.

در ابتدای این نشست، کریمی با اشاره به برنامه‌های اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در هفته کتاب، گفت: نشست صنفی ناشران، کتابفروشان و موزعان کتاب نخستین برنامه ماست که چهارشنبه ۲۴ آبان همزمان با دومین روز هفته کتاب از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در باشگاه رفاه دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

او افزود: این برنامه با هدف بررسی مسائل و مشکلات فعالان صنفی برگزار خواهد شد، تلاش می‌کنیم دغدغه‌های صنفی در این نشست مطرح شود و با جمع‌بندی، بررسی و مطالعه نکات در هیات مدیره اتحادیه، به رفع مشکلات کمک کنیم. 

کریمی با بیان اینکه برنامه‌های این هفته با شعار «شکوفایی ایران با ما آغاز می‌شود؛ کتاب بخوانیم» دنبال می‌شود، افزود: اختصاص تخفیف ویژه ۲۰ درصدی توسط کتابفروشی‌ها در هفته کتاب نیز برنامه دیگری است که برای این ایام پیش‌بینی شده است. این طرح با تخفیف‌های فریبنده‌ ۵۰ درصدی که این‌ روزها در پیاده‌روها و ایستگاه‌های مترو مواجه هستیم فرق می‌کند. بخش عمده کتاب‌ها در این تخفیف‌های فریبنده آثار نازل با کیفیت پایین هستند.

به گفته رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، کتاب‌هایی که در طرح ۲۰ درصدی به فروش می‌رسند، آثار جدی، معتبر و خوبی هستند که توسط کتابفروشی‌های عضو اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران عرضه می‌شوند.

او در ادامه از کتابگردی اعضای هیات مدیره و پیشکسوتان صنعت نشر کشور از کتابفروشی‌ها در روزهای هفته کتاب خبر داد و گفت: طبق سنت هرساله امسال نیز این طرح برگزار خواهد شد و از مسئولان فرهنگی کشور دعوت می‌کنیم که در این رویداد با ما همراه باشند.

بخش دیگر این نشست خبری به پرسش  و پاسخ خبرنگاران اختصاص داشت.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در پاسخ به سوالی درباره اقدامات اتحادیه برای برخورد با پدیده قاچاق کتاب، توضیح داد: پیش از این در کارگروه صیانت اتحادیه اقدامات بسیار خوبی برای برخورد با این پدیده انجام شد و حدود یک میلیون جلد کتاب غیرمجاز از انبار قاچاقچیان کتاب توقیف و امحاء شد.

او افزود: در دولت جدید کارگروه ساماندهی بازار کتاب در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شده که از اتحادیه نیز نمایندگانی در این کارگروه حضور دارند و در این حوزه مطالعات و بررسی‌هایی انجام شده است.

کریمی در پاسخ به سوال دیگری درباره برخورد با بساط‌گستران خیابان انقلاب و تلاش‌های اتحادیه در این حوزه نیز یادآور شد: این موضوع در کارگروه ساماندهی بازار کتاب با حضور نمایندگان شهرداری، نیروی انتظامی و دیگر ارگان‌ها مطرح شده اما عملیات اجرایی طرح بنا به ملاحظاتی با تعویق همراه شده است، اما امیدواریم به زودی اجرا شود و از این وضعیت اسفناک مقابل دانشگاه تهران دربیاییم.

او همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره تشکیل کمیسیون و کارگروه‌های تخصصی، توضیح داد: پنج کمیسیون تخصصی تشکیل شده است، کارگروه‌های تخصصی مثل صیانت از حقوق صنف، رفاه، بین‌الملل و ناشران، کتابفروشان و موزعان نیز به تناسب ضرورت و نیاز اتحادیه تشکیل شده و در حال جذب نیرو هستیم.

کریمی درباره چگونگی اعمال ۲۰ درصد تخفیف کتابفروشان در هفته کتاب نیز گفت: این تخفیف با مشارکت ناشران، توزیع‌کنندگان و کتابفروشان خواهد بود و برخلاف سایر تخفیف‌های فریبنده‌ای است که در طول سال از بابت کتاب‌های نازل  است.

او در ادامه درباره فروش مستقیم کتاب با تخفیف توسط برخی ناشران با بیان اینکه ناشر تولیدکننده کتاب و کتابفروش، فروشنده این کالاست، گفت: خوب است که در صنف، هر رسته‌ای حقوق همدیگر را رعایت کنند. در درازمدت به نفع ناشران است که از کتابفروشان حمایت کند، اگر کتابفروشان دچار رکود شوند آسیب آن به ناشر می‌رسد، زیرا در کشور ما ناشران زیاد هستند اما ویترین کتابفروشی‌ها کم است و خوب است ناشران به این موضوع دقت داشته باشند که از این مقدار ویترین محدود حمایت کنند.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران همچنین در پایان صحبت‌های خود کمبود تقاضا را مهمترین مشکل صنعت نشر طی سال‌های اخیر دانست و با بیان اینکه به جای فعالیت تبلیغی و اقتصادی باید برای کتابخوانی و بیشتر کتاب خواندن افراد جامعه تلاش کرد، یادآور شد: ما در زمینه تولید، توزیع و عرضه کتاب نه تنها کمبود و مشکلی نداریم بلکه با تراکم و ازدیاد تولید هم مواجهیم، از سوی دیگر کمبود تقاضا داریم و این مقدار تقاضا برای کشور ما با جمعیت ۸۰ میلیونی کم است.

به گفته او، اگر کتابخوانی را در جامعه رواج بدهیم، کتاب راه خود را برای رسیدن به دست کتابخوانان پیدا می‌کند و جای نگرانی نیست؛ مساله مهم کمبود تقاضاست.

انتهای پیام

www.isna.ir منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا