دسته‌بندی نشده

پایان اجلاس هیروشیما؛ سایه اوکراین بر نشست گروه ۷


آفتاب‌‌نیوز :

شرکت کنندگان “حمایت بی دریغ” خود را از کی یف ابراز کردند.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، در یک کنفرانس مطبوعاتی در پایان این نشست سه روزه، هدف خود را برای دستیابی به جهانی عاری از سلاح هسته ای و عاری از تهدیدات به اشتراک گذاشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، خبرگزاری کیودو ژاپن با استناد به بیانیه ای که در پایان اجلاس صادر شد گزارش داد: کیشیدا میزبان این نشست گفت که رهبران گروه ۷ هدف مشترکی دارند که او آن را هدف «آرمانی» خلاصی جهان از تسلیحات هسته‌ای خواند و افزود که تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای «نباید پذیرفته شود».

وی گفت که رهبران با تشدید بیشتر تحریم های اقتصادی علیه روسیه موافقت کردند تا “توانایی این کشور برای ادامه حملات  تضعیف کند.”

کیشیدا گفت که این گروه آماده برقراری “روابط سازنده و باثبات” با چین است که در سال های اخیر تلاش ها را برای تقویت نفوذ نظامی خود در منطقه افزایش داده است.

او بدون اشاره به جزئیات بیشتر از پکن خواست تا در جامعه بین المللی “مسئولانه عمل کند”.

رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز در این گردهمایی شرکت کرد. نخست‌وزیر ژاپن گفت که حضور فیزیکی زلنسکی در این اجلاس به ارسال “پیامی قوی” در مورد بحران اوکراین کمک کرد.

کیودو گزارش داد که در جلسات روز یکشنبه که برخی از رهبران کشورهای نوظهور و در حال توسعه نیز حضور داشتند،  زلنسکی حمایت گسترده جامعه بین المللی را طلب کرده است.

حضور زلنسکی بسیاری از توجهات را از اولویت‌های دیگر، از جمله چالش‌های امنیتی در آسیا و دسترسی به کشورهای در حال توسعه، که رهبران در گردهمایی سه روزه بر آن تمرکز کردند، منحرف کرد.

کیشیدا گفت که این گروه متعهد به “حمایت قوی از اوکراین از هر بعد ممکن” است.

زلنسکی با رهبران گروه ۷ و کشورهای مهمان از جمله هند و کره جنوبی دیدار و گفتگو کرد.

رئیس جمهور کره جنوبی به زلنسکی قول داد تجهیزات مین زدایی و آمبولانس های کره جنوبی را در اختیار اوکراین قرار دهد. زلنسکی همچنین در حاشیه این اجلاس با نارندرا مودی، نخست وزیر هند که اولین گفتگوی رو در رو آنها پس از جنگ بود، دیدار کرد. او در مورد طرح صلح اوکراین که خواستار خروج نیروهای روسیه از این کشور قبل از هرگونه مذاکره است، توضیحاتی داد. هند، بزرگترین دموکراسی جهان و خریدار عمده تسلیحات و نفت روسیه، است.

او اشغال شهر باخموت اوکراین توسط نیروهای روسی را تکذیب کرد . سخنان او در اوایل روز به زبان انگلیسی حاکی از آن بود که روس ها بالاخره شهر را تصرف کرده اند. اما او بعداً به خبرنگاران به زبان اوکراینی گفت که “باخموت امروز توسط فدراسیون روسیه اشغال نشده است.”

در حالی که اوکراین بر این اجلاس تسلط داشت، رهبران ژاپن، ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، کانادا و ایتالیا و همچنین اتحادیه اروپا نگرانی های جهانی در مورد تغییرات آب و هوایی، فقر، بی ثباتی اقتصادی و اشاعه هسته ای را مد نظر قرار دادند . 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا