جامعه و فرهنگ

پایان جولان موتوری‌ها در بازار بزرگ تهران

باب همایون، خیابان ۱۵ خرداد، خیابان صوراسرافیل، ناصر خسرو معابر پیاده‌راهی اطراف بازار بزرگ تهران هستند که با هدف تردد امن عابران پیاده احداث شده اند. موضوعی که توسط راکبان موتورسیکلت نادیده گرفته شده است و در سال‌های اخیر با تردد در این معبر‌ها امنیت عابران را به خطر انداخته‌اند. البته در این میان کاسبان هم از تردد بی وقفه و بدون قانون و قاعده موتورسواران ناراضی بوده و به همین دلیل طرح ساماندهی موتورسواران با اولویت در دستور کار نیروی انتظامی و پلیس راهور قرار گرفت و عملیاتی شد.

حالا زینب عبادی معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار منطقه ۱۲ در این باره گفت: «پیاده راه متعلق به عابران پیاده است و براساس قانون تردد و توقف هر وسیله نقلیه از جمله موتورسیکلت در این معبر‌ها ممنوع است. در راستای عمل به این قانون طرح جمع آوری موتور‌های متوقف در معابر پیاده راهی عملیاتی شد و قطعا این طرح تداوم و استمرار خواهد داشت.»

او با بیان این که روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ دستگاه موتورسیکلت از مسیر‌های پیاده راهی محدوده بازار تهران جمع آوری و به پارکینگ منتقل می‌شوند، تاکید کرد: «برای محدود کردن و انضباط بخشی به تردد موتورسیکلت‌ها در محدوده بازار، برنامه هوشمند سازی گیت‌ها ورودی را در دستور کار داریم که عملیاتی شدن آن نیاز به بستر سازی نرم افزاری و سخت افزاری دارد. البته موضوعات نرم افزاری تا حدودی نهایی شده و به زودی مسائل مربوط به سخت افزار را هم پیگیری می‌کنیم و امیدواریم تا پایان سال شاهد اجرای این طرح باشیم.»

به گفته عبادی با هوشمند سازی گیت‌های ورودی بازار، به موتور‌هایی که دارای پارکینگ اختصاصی هستند، اجازه ورود داده می‌شود. در واقع این کار از یک سو سبب کاهش تردد موتورسیکلت‌ها و از سوی دیگر بازگشایی معابر پیاده راهی و روان سازی تردد خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین

fararu.com منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا