جامعه و فرهنگ

پخش ۵ مستند از سیستان و بلوچستان در تلویزیون


شبکه مستند سیما با پخش مستندهای «هشاش»، «موکان»، «تیاب»، «شمع، گل، پروانه» و «واریته بلوچی» از سرزمین ناشناخته‌ها و گنج‌های پنهان و سیستان و بلوچستان می‌ گوید.

 به گزارش ایسنا به نقل از  روابط عمومی شبکه مستند، «تیاب» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمدرضا خوش‌فرمان یکشنبه (۲۲ بهمن ماه) پخش می شود.

«تیاب» به زبان بلوچی یعنی ساحل و در این مستند به جنوبی‌ترین خطه ساحلی ایران در کرانه دریای مکران یا همان عمان پرداخته می‌شود.

«موکان» برنده جایزه و تندیس بهترین فیلم سی و یکمین جشنواره محیط زیست فرانسه هم دوشنبه (۲۳ بهمن ماه) پخش می شود؛ این مستند که محمد علی هاشم زهی کارگردانی کرده و تهیه‌کنندگی آن را رضا خوش فرمان عهده دار است درباره زوج سالمندی است که در یک نخلستان زندگی می کنند. آن ها فرزندی ندارند و از درخت های خرما مانند فرزندان خود نگهداری می کنند.

مستند «هشاش» به تهیه کنندگی محمدرضا خوش فرمان درباره هنر ساخت قایقی به نام «هشاش» در بلوچستان است، هنری رو به فرموشی که دانشش نزد افراد کمی باقی مانده است. این مستند سه شنبه (۲۴ بهمن ماه) ساعت ۲۰ از شبکه مستند پخش می شود.  

مستند اجتماعی «شمع، گل، پروانه» ساخته محمدصادق بکتاشیان روایت زندگی سخت دختری به نام فاطمه که سه خواهر و برادر ناتوان حرکتی و ذهنی دارد و در نگهداری آنها به پدر و مادر خود کمک می کند. این مستند چهارشنبه (۲۵ بهمن ماه) در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته است.  

«واریته بلوچی» ساخته پیروز کلانتری هم پنجشنبه (۲۶ بهمن ماه) پخش می شود، این فیلم مستند در ۵۴ دقیقه، به زندگی جاری و پراکنده مردمان بلوچ از دید یک مسافر می‌پردازد.

بسته تصویری هفته سیستان و بلوچستان از یکشنبه (۲۲ بهمن ماه) تا پنجشنبه (۲۶ بهمن ماه) هر شب ساعت ۲۰ از شبکه مستند پخش می شوند و تکرار آن روز بعد ساعت ۱۰ است.

انتهای پیام

www.isna.ir منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا