اخبار ایران و جهان

چشم‌انداز بازار مسکن در سال ۱۴۰۳


چشم‌انداز بازار مسکن در سال ۱۴۰۳

آفتاب‌‌نیوز :

آرش شادفر از تاثیر مهم نرخ دستمزد بر هزینه تمام شده مسکن نیز یاد کرد و ادامه داد: در گذشته سهم مصالح از قیمت تمام شده ساخت و ساز مسکن ۷۰ درصد و سهم دستمزد ۳۰ درصد بود، اما اکنون این درصدها جابجا شده و دستمزد سهم بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد و قطعا افزایش دستمزد نیز بر بالا رفتن قیمت مسکن اثرگذار خواهد بود.

رئیس انجمن صنعت ساختمان کرمانشاه از قیمت زمین نیز به عنوان یکی از عوامل اثرگذار در بهای تمام شده مسکن یاد کرد و گفت: از آنجا که قیمت زمین بالا برفته می‌تواند بر قیمت مسکن نیز اثرگذار باشد.

شادفر افزود: در مجموع می‌توان گفت امسال بازار مسکن نیز مانند سایر بازارها افزایش قیمت را شاهد خواهد بود و متناسب با نرخ تورم و جهش‌های نامتعارفی که در نرخ ارز داریم، قیمت مسکن نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

پیش‌بینی رکود تورمی در بازار

وی درباره وضعیت خرید و فروش در بازار نیز یادآور شد: با توجه به اینکه قدرت خرید مردم متناسب با افزایش هزینه‌ها و قیمت مسکن بالا نرفته، به نظر می‌رسد امسال رونق چندانی را در بازار شاهد نباشیم و رکود تورمی بر بازار مسکن حاکم باشد.

شادفر با بیان اینکه تاثیر افزایش قیمت مسکن بر روند خرید فروش برای طیف‌های مختلف متفاوت است، یادآور شد: برای این منظور ابتدا باید خریداران مسکن را در سه دسته اصلی ببینیم، دسته اول گروهی که متقاضی و مشمول طرح نهضت ملی مسکن هستند، گروهی که متقاضی بازار مسکن هستند اما توان مالی آنها با متقاضیان مسکن ملی متفاوت بوده و تمایل دارند در سایر پروژه‌های ساخت و ساز شهری صاحب مسکن شوند و گروه دیگر افرادی هستند که خرید مسکن را نه بر اساس تقاضای واقعی، بلکه با هدف سرمایه‌گذاری انجام می‌دهند.

رئیس انجمن صنعت ساختمان کرمانشاه با بیان اینکه گروه اول که متقاضیان پروژه‌های نهضت ملی مسکن هستند از افزایش قیمت‌ها تاثیر می‌پذیرند، اظهار کرد: این افزایش هزینه ساخت و ساز و به تبع آن افزایش قیمتی که در پروژه‌های نهضت ملی مسکن رخ می‌دهد یا باید از محل آورده متقاضی و یا افزایش تسهیلات بانکی جبران شود که اگر تسهیلات بانکی برای این منظور در نظر گرفته شود، فشار کمتری به متقاضیان خواهد آمد.

شادفر معتقد است: گروه دوم که آنها هم تقاضای واقعی برای مسکن دارند، اما متقاضی پروژه‌های نهضت ملی مسکن نیستند، بیشترین تاثیر را از افزایش قیمت مسکن می‌پذیرند.

به گفته وی، دسته سوم که عمدتا با هدف سرمایه‌گذاری خرید و فروش مسکن انجام می‌دهند هم اگرچه از افزایش قیمت مسکن تاثیر می‌پذیرند، اما تاثیر بر آنها کمتر از دو گروه دیگر است.

نهضت ملی مسکن، گامی بر پوشش تقاضای موثر

شادفر در ادامه اشاره‌ای هم به پروژه‌های در دست احداث نهضت ملی مسکن داشت و افزود: هدف اصلی دولت این بود که با اجرای این طرح، بازار مسکن را مدیریت کند و تقاضای موثر موجود در بازار را پوشش دهد که تا حدودی در این زمینه موفق بود.

وی گفت: ساخت و سازهای نهضت ملی مسکن اگرچه تا حدودی به افزایش عرضه در بازار مسکن کمک خواهد کرد، اما باید سایر تقاضاهای موثر که مربوط به افرادی است که تمایل به سکونت در پروژه های نهضت ملی مسکن ندارند، نیز مد نظر قرار گیرد.

aftabnews.ir منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا