جامعه و فرهنگ

۴ سؤال درباره نقشه‌های ابهام آمیز مسجد پارک قیطریه

امروز در برخی صفحات اجتماعی متخصصان معماری، نقشه‌ها و طرح‌های مسجدی که شهرداری تهران اصرار دارد در پارک قیطریه بسازد منتشر شده است. چون این نقشه‌ها در فضای عمومی منتشر شده اند، این مطلب نیز در فضای عمومی مطرح می‌شود تا شهرداری بدان پاسخ دهد.

به گزارش عصرایران، گذشته از سوالات اساسی مانند چرایی ساخت مسجد در این نقطه خاص که اطرافش چندین مسجد قرار دارد (و پارک هم نمازخانه دارد)، ۴ پرسش زیر باید پاسخ داده شود:

۱ – آیا این نقشه‌ها و جانمایی مندرج در آن‌ها برای مسجد پارک درست است؟ اگر درست نیست شهرداری همین فردا نقشه‌های واقعی را منتشر کند چرا که قطعا به طرح و نقشه رسیده اند که فضای مورد نظر را محصور کرده اند. اگر هم درست است درباره موارد زیر نیز شفاف سازی کند.

۴ سؤال درباره نقشه‌های ابهام آمیز مسجد پارک قیطریه

۲ – شهردار تهران گفته بود که خودش شخصاً از محل ساخت مسجد بازدید کرده و درختی آنحا ندیده است. زاکانی گفته بود که تنها ۱۵-۱۰ نهال آنجا بوده که قرار شده آن‌ها را ببرند کمی آن طرف‌تر بسازند.

با این حال، تطبیق پلن منتشره با نقشه پارک بر مبنای متراژ اعلامی حاکی از آن است که تعداد قابل توجهی درخت چندین ساله در دل این طرح قرار می‌گیرند و از بین می‌روند.

۴ سؤال درباره نقشه‌های ابهام آمیز مسجد پارک قیطریه

آن حرف‌های شهردار کجا و این نقشه کجا؟!

۳ – طبق طرح موجود، قرار است ۲ طبقه زیر زمین در یک سمت و ۳ طبقه در سمت دیگر برای این مسجد ساخته شود. همچنین گفته شده یک گودبرداری جدی ۲۰ متری در محل احداث مسجد پیش بینی شده است که معادل ارتفاع یک ساختمان ۶ طبقه است. اگر این گونه باشد، با توجه به این که کاوش‌های باستان شناسی، حاکی از وجود آثار تاریخی در زیر پارک قیطریه است، چه نیازی است این همه حفاری کنند و چند طبقه در زیر زمین بسازند؟

۴ سؤال درباره نقشه‌های ابهام آمیز مسجد پارک قیطریه

۴ – سوال آخر این که چرا برای طراحی مسجد که به قول شهرداری قرار است در یک پارک فرامنطقه‌ای ساخته شود، فراخوان عمومی نداده اند و آن را به شرکت یکی از خودی‌ها داده اند؟

fararu.com منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا